ĽUBĽANA. Slovinsko, ktoré deväť mesiacov vetovalo rokovania o vstupe Chorvátska do Európskej únie (EÚ), zmenilo názor. Najnovšie chce, aby sa jeho sused rýchlo stal členom európskeho spoločenstva. Prijatie Chorvátska do únie by totiž podporilo rast slovinskej ekonomiky. Uviedol to slovinský minister hospodárstva Matej Lahovnik.
"Je v záujme našej ekonomiky, aby sa Chorvátsko stalo členom únie," vyhlásil. "Mnohé priemyselné podniky budú z chorvátskeho členstva profitovať."
Slovinsko v súčasnosti bojuje s recesiou, ktorá patrí v rámci 16-člennej eurozóny medzi najhlbšie. Krajina sa tento týždeň so Záhrebom dohodla na vyriešení sporu o spoločné hranice, ktorý sa datuje ešte do čias bývalej Juhoslávie. Ľubľana následne prestala vetovať vstup Chorvátska do únie.
Podľa analytikov prijatie susednej balkánskej krajiny do EÚ povedie k odstráneniu obchodných bariér, z čoho budú profitovať aj slovinskí výrobcovia a obchodníci.
Export, dopyt a investície v oboch krajinách v dôsledku globálnej krízy výrazne klesli. Výkon slovinskej ekonomiky sa v 2. kvartáli 2009 prepadol medziročne o 9,3 % a hrubý domáci produkt (HDP) Chorvátska sa znížil o 6,3 %.
Zo vstupu Chorvátska do EÚ by mohli profitovať najmä slovinský výrobca domácich spotrebičov Gorenje, sieť supermarketov Mercator Poslovni Sistem či pivovar Pivovarna Lasko. V Chorvátsku by zase odstránenie obchodných bariér mohlo pomôcť spoločnostiam ako je T-Hrvatski Telekom, ktorý kontroluje nemecký Deutsche Telekom, a tiež turistickému priemyslu. Ten sa podieľa na celkovom HDP približne 20 %.
Chorvátsko začne opäť rokovať s Bruselom o vstupe do EÚ 2. októbra a podľa odborníkov môže rátať s podporu kľúčových členov únie.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.