BRATISLAVA. Šetrenie, ktoré minister financií Ján Počiatek ohlásil cez víkend v televízii Markíza, sa v koalícii nestretlo s pozitívnym ohlasom. Ozývajú sa hlasy, že šetriť treba, ale v rezortoch iných strán. Od analytikov zasa prichádza k Počiatkovi kritika, že sa v škrtaní výdavkov neuberá správnym smerom.
Niektoré rezorty sa sťažujú, že Počiatkov návrh znížiť plánované kapitálové výdavky o 70 percent a bežné na tovary a služby o 20 percent, ohrozujú ich existenciu. Ak by Počiatek svoj zámer presadil, podľa našich prepočtov by mala mať vláda na budúci rok k dispozícii vyše 12,5 miliardy eur, čo je o 1,5-miliardy menej ako na tento rok.
HZDS sa prieči, SNS mlčí
Koaličné HZDS sa šetreniu v rozpočte nebráni, dokonca by na budúci rok chcelo znížiť schodok verejného rozpočtu viac, ako navrhuje minister financií. Ten chce, aby deficit klesol z tohtoročných 6,3 na 5,5 percenta HDP v budúcom roku. Mečiarova strana hovorí o piatich percentách. Snaha šetriť viac, ako navrhuje minister, sa však končí pred bránami rezortov, ktoré podľa dohody patria HZDS.
„Uvedomujeme si, že šetriť treba. Napríklad aj v rezorte pôdohospodárstva sú rezervy. Ale nemôžeme ísť k číslu 70 percent," reaguje na Počiatkov návrh podpredseda HZDS Jozef Habánik. Argumentuje prioritami vlády, medzi ktoré patrí nielen sociálna oblasť, vzdelávanie, ale aj rozvoj vidieka. „Nesúhlasíme s takýmto šetrením v našich rezortoch. Malo by sa šetriť v iných rezortoch," odkazuje Počiatkovi Habánik.
Minister financií je dnes priam povinný udať nejaké "úsporné" rozpočtové rámce. No to, či sa pretavia do reality, závisí od politickej vôle. Čítajte viac v komentári Ivana Štulajtera: Zase ide vláda šetriť
Ďalšia koaličná stana SNS, ktorá v posledných týždňoch dostala od premiéra Fica niekoľko úderov, zatiaľ o rozpočte mlčí. „Momentálne ešte nemáme k návrhu rozpočtu pripravené stanovisko," povedal šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
O konkrétnych číslach ministerstvo financií mlčí. „Presné sumy ešte nezverejníme, keďže to závisí od rokovaní s rezortmi," povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál. Nechcel sa vyjadriť ani k zlučovaniu ministerstiev. Hovorí sa, že splynúť by mali ministerstvo životného prostredia a pôdohospodárstva či rezort kultúry so školstvom. Reálne je to však až po voľbách.
O rozpočte bude ešte rokovať koalícia. Do vlády sa má dostať najneskôr do konca tohto mesiaca. V parlamente má byť do 15. októbra.
Plošné fiasko
Rezorty, ktoré patria Smeru, Počiatkov návrh nekritizujú. Kritika prichádza napríklad z ministerstva pôdohospodárstva, ktoré má HZDS. „Navrhované 20-percentné škrtanie bežných výdavkov by mohlo mať vplyv na kvalitu práce úradníkov a mohlo by ohroziť aj samotnú administráciu platieb, veterinárnu a fytosanitárnu kontrolu slovenského územia, činnosť pozemkových a lesných úradov," povedala hovorkyňa rezortu Adriana Jobbiková.
Ekonóm UniCredit Bank Ján Tóth je k Počiatkovmu škrtaniu skeptický. Poukazuje na príklad plošného šetrenia v prvej Dzurindovej vláde. „Ukázalo sa to ako veľké fiasko. To, čo sa na začiatku ušetrilo, sa aj tak na konci volebného obdobia minulo," povedal. Myslí si, že to podobne dopadne aj teraz. Šetriť by sa malo podľa Tótha inde.
„Ak by verejné obstarávania boli transparentnejšie, prinieslo by to úspory za stovky miliónov eur." Len v emisnom tendri prišlo Slovensko o 75-miliónov eur, čo je vyše dvoch miliárd korún. Za vhodné Tóth považuje aj to, aby sa v čase krízy nevyplácali vianočné príspevky pre dôchodcov. „Ak by sa k nemu malo pristupovať, tak len v dobrých časoch, nie keď je kríza."
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že prípadné škrty v rozpočte prídu až po júnových parlamentných voľbách.