BRATISLAVA. Kým o návrhu rozpočtu českého ministra financií Eduarda Janotu má zajtra rokovať parlament, minister financií Ján Počiatek doteraz rozpočet nepredložil ani do vlády.
Všetko sa môže zvrtnúť. Janota môže naraziť na odpor rozhádaných politikov a Česi sa ocitnú v rozpočtovom provizóriu.
Verejné rozpočty Čo presadzuje Janota
zvýšiť DPH a spotrebné dane, zvýšiť odvody pre ľudí s vysokými zárobkami, zdaniť paušálne náhrady ústavných činiteľov, zmraziť rast penzií a platov úradníkov, znížiť výdavky ministerstiev, aby deficit štátneho rozpočtu nebol 230, ale 155 miliárd českých korún (6,2 miliardy eura), v pomere k HDP by verejné financie mali skončiť so schodkom 5,2 %. Čo navrhuje Počiatek
znížiť kapitálové výdavky rezortov o 70 % a bežné o 20 %, deficit štátneho rozpočtu zatiaľ nie je známy, verejné financie, kde má najväčší podiel štátny rozpočet, by mali mať schodok vyše 4 miliardy eur, verejné financie by mali mať schodok 5,5 % HDP.
Ekonómom u nás neprekáža, že Česi sú v príprave rozpočtu pred nami. Kritizujú však, že tabu okolo rozpočtu u nás skracuje čas na verejnú diskusiu. „Čím neskôr vláda predloží rozpočet na budúci rok, tým menej času bude mať verejnosť na jeho posúdenie," povedal analytik inštitútu Ineko Peter Goliaš.
Žiadne preteky Ministerstvo financií sa bráni, že čaká na aktuálne predpovede pre ekonomiku a dane, aby rozpočet stál na reálnych základoch. Práve to je tento rok najväčšia slabina slovenského rozpočtu: počíta s rastom ekonomiky o vyše štyri percenta, zatiaľ čo sa očakáva prepad cez päť percent. „Zostavovanie rozpočtu nie sú preteky. Pre krízu a neistotu je nevyhnutné počkať na čo najčerstvejšiu prognózu makroekonomických údajov a daní, ktoré zásadne ovplyvňujú prípravu rozpočtu," povedal hovorca rezortu Miroslav Šmál.
Český minister financií Janota chce kolapsu rozpočtu predísť zvýšením DPH, spotrebných daní a odvodov. Chystá aj zmrazenie penzií, platov úradníkov či zníženie materskej. Počiatek zatiaľ prezradil len toľko, že kapitálové výdavky rezortov zníži o 70 percent a bežné o 20 percent. „Ani navrhované úspory neobmedzia rozsiahle plytvanie vo verejnej správe," povedal analytik inštitútu Iness Radovan Ďurana. Podobne ako v Čechách vidí priestor na škrty aj v sociálnych výdavkoch. Napríklad detské prídavky by nemali dostávať rodičia s nadpriemerným príjmami a rast penzií by nemal prevyšovať infláciu.
Blížia sa však voľby a takéto škrty do júna nie sú priechodné. „Pripravujeme konsolidáciu verejných financií. Nebude sa to však týkať sociálnych programov," povedal Šmál. Goliaš si myslí, že skôr či neskôr sa tomu nevyhneme. Varuje, že neustálym odkladaním úsporných opatrení vláda stráca možnosť rozložiť nepriaznivé vplyvy na dlhšie obdobie. „Čím viac ich bude odkladať, tým budú radikálnejšie a pre ľudí bolestivejšie," povedal Goliaš.
Ficov zázrak Že to vláda nebude mať jednoduché, pripustil aj premiér Robert Fico. „Bude zázrak a obrovský úspech, ak udržíme sociálny štandard, ktorý bol nastavený v roku 2008," povedal včera. Počiatek chce stlačiť deficit rozpočtu z tohtoročných 6,3 na 5,5 percenta. „Ak dokáže vláda a parlament schváliť rozpočet v týchto parametroch, nebude sa zhoršovať obraz Slovenska v očiach zahraničných investorov," povedal včera guvernér NBS Ivan Šramko.
V Čechách sa hovorí o tom, že rozdielne názory rozhodujúcich parlamentných strán nebudú prekážkou, aby Janotov rozpočet prešiel. Zhoda medzi všetkými stranami panuje v tom, že deficit vo výške hrozivých 230 miliárd českých korún (9,1 miliardy eura), čo je vyše 7 percent HDP, by bol pre krajinu katastrofou a začiatkom maďarskej cesty. V názoroch sa rozchádzajú, keď sa hovorí, čo škrtať a aké dane zvyšovať. „Myslím si, že nakoniec sa na nejakom kompromise dohodnú. Uvedomujú si, že je lepšie, ak za nich potrebnú špinavú robotu v rozpočte vyrieši úradnícka vláda," povedal politológ Jiří Pehe.
Český premiér Fischer pohrozil, že ak sa rozpočet vymkne spod kontroly, podá demisiu. „Ak by vláda padla pre rozpočet, hrozilo by nielen rozpočtové provizórium, ale nemal by kto nominovať ani českého eurokomisára," povedal Pehe.