BRATISLAVA. Predstavitelia Európskej komisie si myslia, že žiadosť Nováckych chemických závodov (NCHZ) o vstup do konkurzu je predčasná. Podľa denníka Financial Times nevedia bruselskí úradníci pochopiť, prečo vedenie slovenského podniku nepočkalo na rozhodnutie súdu prvého stupňa so sídlom v Luxemburgu, ktorý mohol termín zaplatenia 20-miliónovej pokuty odložiť.
Tú dostal slovenský podnik a jeho vtedajší majiteľ 1. garantovaná za účasť v chemickom karteli. Novácke chemické závody si totiž spolu s ďalšími európskymi firmami rozdelili trh s acetylidom vápenatým a horčíkom a dohodli sa na zvýšení cien. Tým podľa komisie obmedzili hospodársku súťaž.
Odstrašujúce pokuty
Predstavitelia NCHZ a 1. garantovanej zdôrazňujú, že pokuta je neprimerane vysoká a likvidačná. Komisia však pri jej určení prihliadala na podiely zúčastnených firiem na predaji a na dĺžku trvania kartelu.
Juraj Blahák, predseda Odborového zväzu Chémia SR, si myslí, že pokuta môže byť taká vysoká aj preto, že NCHZ hrá na európskom trhu rozhodujúcu úlohu.
Hovorca komisárky pre hospodársku súťaž Neelie Kroesovej zdôraznil, že pokuty musia byť vysoké, aby mohli v budúcnosti pôsobiť odstrašujúco. Ročne vraj európske kartely spôsobia škody vo výške viac ako 20 miliárd eur.
Návrh na konkurz od slovenských manažérov hovorca komisárky neprijíma aj preto, že podniky v ťažkej ekonomickej situácii môžu podľa jeho slov splácať pokutu na splátky.
Podnik sa môže zachrániť
Podľa právnika Radovana Palu je pravdepodobnosť, že trenčiansky súd začne konkurzné konanie, vysoká. Na rozhodnutie má 15 dní a ďalších 5 dní na vyhlásenie konkurzu. Po jeho vyhlásení je možné, že fabrika bude fungovať ďalej. Nemusí dôjsť ani k prepúšťaniu. Konkurzný správca sa však bude snažiť podnik predať ako celok a zo získaných peňazí bude musieť uspokojiť veriteľov.
V prvom rade sa vyplatia zabezpečené pohľadávky. Napríklad poskytovatelia úverov, ktorí majú záložné práva. Až po nich budú na rade ostatní veritelia, medzi nimi aj Európska komisia. „Podnik sa môže zachrániť, ale bude mať iného vlastníka," vraví Pala. Výroba bude môcť pokračovať ďalej a nový majiteľ už nebude musieť platiť dlhy a pokutu.
Odborár Blahák varuje pred tým, aby sa podnik nepredal po častiach. „Firma je komplikovaná v tom, že má množstvo produktov, ktoré sa v súčasnosti vzájomne dopĺňajú. Ich ceny sa z roka na rok striedajú, a tak vzniká synergický efekt. Firma môže prežiť iba ako celok," myslí si Blahák.
1. garantovanej vstup nováckych závodov do konkurzu nevyhovuje. Ak totiž chemický podnik pokutu nezaplatí, musí ju uhradiť táto akciovka. To by podľa jej predsedu predstavenstva Igora Rattaja spoločnosť zničilo a musela by ísť tiež do konkurzu. Rattaj však trvá na tom, že 1. garantovaná o karteli nevedela, a preto nevidí dôvod na platbu. Do konca mesiaca sa preto chce proti rozhodnutiu Komisie odvolať.