Aj napriek tomu, že nevie po anglicky, dohodol bývalý obchodný šéf Nováckych chemických závodov s ďalšími ôsmimi európskymi firmami chemický kartel.
BRATISLAVA. „Neviem po anglicky. Niečo mi kolega tlmočil," tvrdí Ján Hojč, bývalý obchodný riaditeľ Nováckych chemických závodov (NCHZ). Ten bol jedným z predstaviteľov firmy, ktorí sa zúčastňovali na rokovaniach o chemickom karteli. Ich výsledkom bola dohoda deviatich európskych spoločností, ktoré si v rokoch 2004 až 2007 rozdelili trh a spoločne sa dohodli na zvýšení cien.
Hojč hovorí, že nevedel, že ide o niečo protizákonné. Chcel len zachrániť firmu: „Keby sa topilo vaše dieťa, neskočíte za ním do vody, aj keď neviete plávať?" odpovedal na otázku, prečo chodil na rokovania. Zároveň tvrdí, že zo začiatku nevedeli, že ide o kartel. „Až postupne sme si začali niečo uvedomovať," povedal včera.
Hojč sa možnou žalobou na svoju osobu pre uzavretie kartelu nezaoberá: „Nechám to na tých, čo firmu riadia teraz."
Bývalý obchodný riaditeľ opustil firmu, keď do nej vstúpila 1. garantovaná. Hoci dnešné vedenie firmy zdôrazňuje, že kartel sa týka bývalého manažmentu, minulosť s prítomnosťou spája Hojčov syn. Je dnes asistentom generálneho riaditeľa.
Firma v tom podľa slov externej PR konzultantky Bernadetty Múdrej nevidí problém: „Hojč mladší je zamestnancom NCHZ niekoľko rokov. V zmysle antidiskriminačného zákona a zásad pracovného práva je zakázané diskriminovať na základe rodinného stavu," povedala.
Komisia rozhodnutie ešte nezverejnila
Za chemický kartel dostali Novácke chemické závody a ich vtedajšia matka 1. garantovaná v júli tohto roku pokutu z Bruselu vo výške 19,6 milióna eur. Ide o najväčší trest spomedzi všetkých firiem, ktoré sa zúčastnili na karteli. Dokopy majú firmy zaplatiť 61 miliónov eur.
Rozhodnutie, ktoré hovorí o pokute, však ešte Európska komisia nezverejnila. Ale pracuje sa na tom. Všetky zúčastnené firmy totiž musia potvrdiť, že sa v rozhodnutí nenachádzajú obchodné tajomstvá.
Podľa informácií denníka SME utajované rozhodnutie neobsahuje informácie, ktoré by vysvetlili, prečo práve firma NCHZ dostala najvyššiu pokutu. Tá je podľa chemického závodu likvidačná. Preto vedenie požiadalo minulý týždeň trenčiansky okresný súd o začatie konkurzného konania.
Kto je vlastník?
Novácke chemické závody patria už rok cyperskej spoločnosti Disor Holding Limited. Tá odkúpila v septembri minulého roku od 1. garantovanej 73 percent akcií za 6,57 milióna eur. Vďaka tejto kúpe vlastní dnes už celý závod.
Cyperský investor je však záhada. Na internete sa o spoločnosti nenachádzajú žiadne informácie, nemá ani vlastnú stránku. Vedenie podniku sa k pozadiu cyperskej firmy nechcelo vyjadriť.
Podľa informácií týždenníka Trend malo o Novácke chemické závody v roku 2007 záujem až dvadsaťjeden európskych spoločností. Vo finále však už zostal len Disor Holding Limited.
Jeden z najväčších slovenských chemických podnikov tak kúpila neznáma firma, ktorá vznikla len štyri mesiace pred realizovaným predajom. Súťaž na získanie závodov pritom podľa vyjadrení 1. garantovanej z roku 2008 trvala celý rok.