NEW YORK. Kríza začína stále viac otriasať trhom s luxusnými hotelovými sieťami.
Podľa ratingovej spoločnosti Realpoint, ktorá sleduje firemné cenné papiere kryté hypotékami, približne 1500 hotelom s úvermi za zhruba 24,5 miliardy USD (16,7 miliardy eur) hrozí bankrot. Často ide o hotely, kde sa za jednu noc platí minimálne 850 USD.
Vlastníci hotelov zápasia s problémami najmä preto, že v rokoch 2004 až 2007, teda v čase, keď trh s rizikovými hypotékami bol na vrchole, si zobrali viacero vysokých úverov, aby mohli zafinancovať rozširovanie sietí a zvyšovanie počtu izieb. V tom období vydali firmy kontrolujúce početné hotely dlhopisy za približne 83,4 miliardy USD, pričom ich kryli práve aktívami hotelov.
Teraz napríklad päťhviezdičkový hotel Four Season San Francisco s 277 izbami, ktorého majiteľ si zobral úver 90 miliónov USD, je 90 dní po lehote splatnosti a podľa Realpointu smeruje do dražby. Jeho majiteľom je realitná spoločnosť Millenium Partners, ktorá okrem viac než 2000 hotelových izieb kontroluje aj 1860 bytov a približne 93.000 m2 kancelárskych priestorov.
Spoločnosť Surrey Hotel Associates zasa ako zálohu za úver v hodnote 100 miliónov USD poskytla newyorský Dream Hotel s 220 izbami. Obsadenosť hotelov tejto firmy podobne ako v prípade ďalších prudko klesla a Surrey Hotel Associates dnes nemá peniaze na splatenie úveru. Podľa Realpointu aj jej hrozí platobná neschopnosť. Firma zatiaľ rokuje s veriteľmi a snaží sa dlh reštrukturalizovať.
K vysokým dlhom sa pridal prudký pokles záujmu zo strany veľkých podnikov, ktoré sa samy dostali po nástupe finančnej krízy do problémov a výrazne zredukovali výdavky na nákladné služobné cesty.
Obsadenosť amerických hotelov klesla v decembri 2008 na 64 %, pričom v decembri 2007 bola ešte 70-%. Na druhej strane počet izieb v luxusných hoteloch vzrástol ku koncu júla tohto roka oproti júlu 2008 o 9,1 % na 100.000, čo v súčasnej situácii problémy hotelov ešte zvýšilo.