Tie stoja na prahu konkurzu a viac ako 1700 zamestnancov nevie, čo im prinesie budúcnosť.
BRATISLAVA. Pred rokom sa stala stopercentným majiteľom Nováckych chemických závodov (NCHZ) dovtedy neznáma cyperská spoločnosť Disor Holding Limited. Hoci vznikla len v máji minulý rok, už o štyri mesiace bola schopná kúpiť jeden z najväčších chemických závodov na Slovensku. Od 1. garantovanej kúpila 73 percent akcií za 6,57 milióna eur.
Základné imanie cyperského investora je podľa výpisu z obchodného registra 5tisíc eur. Informácií o spoločnosti Disor Holding Limited je málo. Majitelia chemičky dlhodobo odmietajú poskytovať bližšie informácie.
Spoločnosť nemá ani vlastnú internetovú stránku. Preto sa špekulovalo, že vznikla v cyperskom daňovom raji len za účelom kúpy slovenského podniku. Podľa zistení denníka SME je majiteľom cyperskej spoločnosti prešovský podnikateľ Jozef Petrik.
Petrik figuruje podľa obchodného registra vo viacerých firmách. Sedí napríklad v predstavenstve futbalového klubu 1. FC Tatran. Prostredníctvom spoločnosti A. V. Plus prevádzkuje v Štrbskom Plese luxusný štvorhviezdičkový wellness hotel Borovica.
Niekto prichádza o peniaze
„Keď kúpite akcie nejakej firmy, ešte to neznamená, že ste za ňu zodpovedný," povedal včera v telefóne Petrik v súvislosti s problémami v NCHZ. Tie v súčasnosti žiadajú Okresný súd v Trenčíne o začatie konkurzného konania. Podnik totiž dostal v júli od Európskej komisie pokutu vo výške 19,6 milióna eur za chemický kartel. Táto pokuta je vraj likvidačná a jedinou záchranou je ochrana pred veriteľmi.
Manažment firmy sa proti rozhodnutiu komisie odvoláva. Verí, že aj napriek konkurzu zachová prevádzku a nebude musieť prepúšťať.
„Niekto prichádza o peniaze, niekto o prácu," povedal Petrik. Každý podľa neho kupuje veci za účelom, že sa mu kúpa zhodnotí. „Niečo vyjde, niečo nie. To musíte brať tak," povedal Petrik. K problémom v nováckej chemičke sa viac odmietol vyjadriť. „Nemám čas rozprávať do telefónu veci, ktoré sú veľmi háklivé," povedal.
Petrik a Remeta
Novácke závody predala investičná spoločnosť 1. garantovaná v tendri, ktorý trval zhruba rok. „Oslovili sme 120 podnikov," povedal člen predstavenstva 1. garantovanej Patrik Reisel.
Keďže už vtedy sa hovorilo o možnej pokute za kartel a navyše na obzore bol aj prehraný súdny spor s Fondom národného majetku, o chemický závod bol v tom čase veľmi malý záujem.
„Rozhodli sme sa nezúčastniť na tendri," povedal Zdeněk Rytíř, hovorca českej spoločnosti Spolchemie, o ktorej sa hovorilo ako o možnom záujemcovi na kúpu. „Dôvodom boli okrem iného aj neúmerné podnikateľské riziká," vysvetlil Rytíř. Nečakane záujem o firmu prejavila spoločnosť Disor Holding Limited.
„Disor bol v tendri zastupovaný spoločnosťou Istrokapitál Slovensko," povedal Reisel. Keďže cyperská firma vraj ponúkla najvyššiu cenu, 1. garantovaná akcie predala. Kto stojí za firmou, to ju vtedy nezaujímalo: „Ani sme to neskúmali, pre nás bola dôležitá cena," povedal Reisel.
Petrik sedí v predstavenstve futbalového klubu 1. FC Tatran s Miroslavom Remetom. Ten v minulosti pracoval pre Istrokapitál v predstavenstve spoločnosti.
Prečo prešovský podnikateľ Petrik kupoval slovenský chemický závod cez svoju cyperskú spoločnosť, odmietol povedať: „Každý v živote robí také kroky, aké uzná za vhodné," povedal a zložil telefón.