BRATISLAVA. Ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka o tom dnes informovali na stretnutí v Bratislave viceprezident pre globálnu pracovnú politiku David Barnes a generálny riaditeľ IBM Slovensko Roman Brestovanský.
Minister Jahnátek v tejto súvislosti konštatoval, že vysoká otvorenosť ekonomiky, akú má Slovensko, kde vyše 87 % HDP tvorí export, sa v čase krízy ukázala ako negatívum. Prenášanie tvorby HDP na domácu spotrebu na takom malom trhu, ako je na Slovensku, nemá podľa šéfa slovenského rezortu hospodárstva veľký ekonomický efekt.
Preto na rozdiel od okolitých štátov Slovensko pokračuje v štátnych dotáciách na podporu najmä projektov s pridanou hodnotou, ktoré prinášajú špičkové technológie a know-how. Tie potom vytvárajú konkurencieschopné spoločnosti a závody a pozitívne sa prejavujú v raste zamestnanosti, zdôraznil Jahnátek.
Zástupcovia amerického nadnárodného koncernu potvrdili, že Slovensko si vybrali ako dôležité miesto pre investície. Spoločnosť má záujem o spoluprácu na nových vzdelávacích projektoch ako napríklad on-line vzdelávanie. Ďalej uvažujú o nových produktoch z oblasti služieb, ale aj o projektoch, pri ktorých ide o budovanie úzkeho vzťahu medzi akademickou oblasťou a biznisom. Je to podľa nich reakcia na nové podmienky a výzvy.
Minister Jahnátek pripustil, že školské osnovy nemusia vždy zodpovedať potrebám firiem, ale ak ktorákoľvek spoločnosť príde s dobrým nápadom alebo projektom, ministerstvo hospodárstva ho podporí.
Spoločnosť IBM má vlastný výskum a už dávno nie je jej doménou len výroba počítačov. IBM sa pretransformovala na servisnú spoločnosť. Operuje v globálnom kontexte vo vyše 170 krajinách. Vo svojich strediskách len na Slovensku zamestnáva vyše 3500 pracovníkov. Z toho je cca 80 % vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Až 50 % z manažérskych pozícií má obsadených ženami.