BRATISLAVA. Hudbu, ktorú si púšťate do uší z MP3 prehrávačov, si už možno nebudete môcť „vypeckovať". Európska komisárka pre spotrebiteľské záležitosti Meglena Kuneva totiž chce limitovať intenzitu zvuku v MP3 prehrávačoch na 80 decibelov. Výrobcom chce prikázať, aby povinne upozorňovali zákazníkov, že si poškodia sluch, ak nestlmia zvuk.
S uchom na štarte lietadla
Niektoré MP3 môžu vylúdiť až 115 decibelov. Pri kvalitných slúchadlách do uší preniká aj 124 decibelov. Pritom únosná hranica je oveľa nižšia.
„Z hľadiska poškodenia sluchu sú škodlivé predovšetkým hladiny hluku nad 80 - 90 decibelov. Akútne vystavenie príliš vysokým hladinám hluku - nad 120 decibelov - prekračuje mechanickú odolnosť ušných tkanív, čoho následkom je trvalé poškodenie sluchu," hovorí Michaela Judíniová z Úradu verejného zdravotníctva. Hladina zvuku nad 120 decibelov sa rovná hodnote hluku, ktorý vydáva lietadlo pri štarte.
Riziko možného poškodenia sluchu rastie podľa komisárky Kunevy aj úmerne k tomu, ako dlho ľudia hudbu počúvajú. Výrobcovia by popri riziku príliš vysokej hlasitosti mali preto varovať zákazníkov aj pred prehnane dlhým počúvaním hudby z MP3 prehrávačov.
Výrobcovia hovoria, že by sa ich zmena nemala dotknúť. „Je to ako limitovanie rýchlosti pri automobiloch," povedal Anton Ondrej zo Samsungu. Každý vie, že auto by mohlo ísť oveľa vyššou rýchlosťou, od výroby je však nastavené tak, že maximum neprekročí. Samsung už na Slovensku zastavil výrobu MP3 pre nerentabilnosť, vyrába ich v Číne. MP3 z ich produkcie dosahovajú 90 decibelov. Na dôležitosť nastavenia hlučnosti firma upozorňuje.
Problém v iniciatíve komisie nevidí ani Radovan Kazda z euroskeptického Konzervatívneho inštitútu: „Pokiaľ limitovanie hluku nebude mať zásadný dosah na výrobcov a ekonomiku, možno to považovať za legitímnu iniciatívu."
Prví boli Francúzi
Jednou z prvých firiem, ktorá sa už čiastočne prispôsobila, je Apple. Spoločnosť tak urobila po tom, ako Francúzsko prijalo zákon, ktorým limituje pri hudobných prehrávačoch zvuk na 100 decibelov. Apple na každom iPode upozorňuje na možné problémy so sluchom.
Návrh nových noriem by mali experti únie vypracovať v spolupráci s výrobcami prehrávačov v budúcom roku.