LIBEREC. Priekopník výroby nanovlákien v Česku i vo svete, spoločnosť Elmarco, začína skúmať využitie nanotechnológií aj v potravinárstve.
Elmarco vidí, povedal zakladateľ spoločnosti Ladislav Mareš, že je to jedna z oblastí, kde je perspektíva využitia nanovlákien z materiálov, ktoré sa v súčasnosti používajú pri výrobe potravín a sú ľudskému organizmu blízke.
Ak sa do jedla pridajú nanovlákna vyrobené z prírodných látok, môžu v ňom nahradiť obávané "éčka".
Elmarco upútalo na seba pozornosť pred piatimi rokmi tým, že ako prvé predstavilo v spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) stroj na priemyselnú výrobu nanovlákien.
Pre firmu bude tento rok zlomový. Po prvýkrát majú prekročiť tržby nanodivízie výnosy z výroby polovodičových látok. Tá bola doteraz kľúčovým úsekom podnikania spoločnosti. Elmarco by malo dosiahnuť tento rok tržby 750 miliónov Kč (29,5 milióna eur) a k výsledku divízia nanotechnológii prispeje 400 miliónmi Kč.
Elmarco už predalo 45 svojich strojov na výrobu nanovlákien. Ich predaj sa rozbieha pomalšie, než firma očakávala, ale teraz sa dostáva do tempa. Trhová hodnota spoločnosti už prekročila miliardu Kč.
Podľa Mareša sa Elmarco rozhodlo venovať iba trom oblastiam. Jeho záber ovplyvnil predovšetkým nedostatok špičkových, vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Na trhu práce sa k 40 vývojárom dajú nájsť ďalší len veľmi ťažko.
Zakladateľom nanotechnológie je Richard Feynman, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku. Nanotechnológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá presnou a zámernou manipuláciou hmoty na úrovni atómov.
Všetky veci okolo nás sú vytvorené z atómov a vlastnosti týchto látok závisia od toho, ako sú v nich vlastné atómy usporiadané. Ak určitým spôsobom ináč usporiadame atómy v piesku (a pridáme niekoľko ďalších stopových prvkov) môžeme vyrobiť počítačový čip. Keď správne zoradíme atómy prachu, vody a vzduchu môžeme dostať napríklad zemiaky...
Ale dnešné výrobné metódy na makromolekulárnej úrovni sú ešte neotesané. Náš svet je makroskopický, teda i naše produkty sú vyrábané makroskopicky. Makroskopické a dokonca i mikroskopické rozmery však prestávajú stačiť, nastupujú nanorozmery a s nimi nanotechnológie. V budúcnosti by nám práve nanotechnológie mali umožniť vyvinúť nové generácie produktov, ktoré budú odolnejšie, ľahšie a bez nežiaducich prímesí.