Záhadní majitelia Interblue Group sa presúvajú do Európy. Vo Švajčiarsku založila konateľka spoločnosti Jana Lütken akciovku Interblue Group Europe.
BRATISLAVA. Garážovú firmu Interblue Group, ktorá kúpila slovenské emisné kvóty, jej konateľka Jana Lütken presúva do Európy. Podľa švajčiarskeho obchodného registra novú firmu - Interblue Group Europe - Lütken zaregistrovala ako medzinárodného obchodníka s energetickými produktmi len pred dvomi týždňami.
Zastupujúci minister životného prostredia Dušan Čaplovič na túto novú informáciu včera zareagoval takto: „Pre podpredsedu vlády nie je dôležitý vznik tejto spoločnosti. Preto to nebude komentovať," odkázal jeho hovorca Michal Kaliňák.
Pravý dôvod vzniku európskej Interblue Group bude záhadou, až kým sa jej utajovaní vlastníci neprejavia.
„Vznik európskej Interblue určite súvisí s nejakým podnikateľským zámerom. Ťažko však povedať, s akým," hovorí advokát Radovan Pala.
Ak by chcela Lütken zatvoriť firmu v USA v štáte Washington, mohla by previesť práva na slovenské emisné kvóty na Interblue Group Europe. Musela by však o to požiadať Čaploviča.
O pôvodnú Interblue Group sa už podľa informácií z kuloárov začali zaujímať americké vyšetrovacie orgány FBI. Založením novej Interblue Group vo Švajčiarsku by mohli majitelia skomplikovať snahy amerických agentov o zistenie ich totožnosti.
„Ak neboli dobre skrytí vlastníci, ako prvé by som previedol podiely na spoločnosť, kde sa ťažko zisťujú majitelia," povedal Pala.
Je to trust
Pozadie viacerých Lütkenovej obchodov vedie do Čiech a na Slovensko, odkiaľ pravdepodobne pocházajú aj záhadní majitelia Interblue Group.
Podľa jej bývalého spolukonateľa z firmy Splendind Spa Group - Žilinčana Martina Mitra - sa k Lütkenovej dá dostať aj prostredníctvom istého Slováka. Odmieta ho však menovať.
„Nie je to fér voči tomu, koho by som menoval. Je to schválne tak urobené, aby to bolo v rámci dohôd. To je trust. Nechcem mať nejaké konflikty," vysvetľoval pozadie svojho pôsobenia v Lütkenovej firme Mitro.
Mitro osobne Lütkenovú nepozná, komunikoval s ňou práve cez svojho slovenského známeho.
Či sa s Lütkenovou stretol zoči-voči aspoň zástupca nášho ministerstva životného prostredia, ostáva tiež nezodpovedanou otázkou. Rokovať s Lütkenovou o spôsobe ukončenia kontroverznej emisnej zmluvy má štátny tajomník ministerstva životného prostredia za Smer Miloslav Šebek. Do uzávierky novín sa nám s ním však nepodarilo spojiť.
Zastupujúci minister Čaplovič tiež stále odmieta hovoriť o podrobnostiach prípadných rokovaní. Neodpovedá ani na otázku, či ministerstvo životného prostredia podniká nejaké kroky s uvoľnenými emisnými kvótami, ktoré Slovensko získalo späť zrušením opcie pre Interblue Group.
Predávajú opäť. Tentoraz Pobaltie
Príklad, ako ich predať, nám však neustále poskytujú úspešnejšie krajiny. Včera predali svoje emisné kredity Lotyši japonskej štátnej agentúre Nedo. Ide síce o veľmi malé množstvo, len 1,5 milióna kreditov, ale je to už ich štvrtý obchod. Pred mesiacom si od nich kúpili päť miliónov emisných kreditov Španieli, v apríli dva milióny Rakúšania a v marci tri milióny Holanďania. V blízkej budúcnosti by chceli Lotyši podľa servera pointcarbon.com predať ďalšie kvóty.
Od prvého uskutočneného obchodu v minulom roku už viac ako 125 miliónov emisných kreditov z rôznych krajín zmenilo majiteľa, okrem našich 15 miliónov ton, predali už 60 miliónov Česi, ďalšie emisné kredity predávali aj Maďari či Poliaci.
Všetci predali dvojnásobne drahšie ako my. Česi predávali tonu za viac ako 10 eur, Maďari dokonca za viac ako 13 eur. Slovensko tak stratilo na obchode približne 75 miliónov eur. Pričom majitelia Interblue Group nám stále dlhujú 15miliónový bonus za spustenie zatepľovacieho programu.