FRANKFURT NAD MOHANOM. Poradenská spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PWC) charakterizovala program Magny na ozdravenie Opela "za nie obzvlášť robustný".
PWC sa zaoberala koncepciou Magny na požiadanie nemeckej spolkovej vlády. Spoločnosť dospela k záveru, že práve plán odbytu, ako ho vypracoval nový (budúci) vlastník, môže obsahovať mimoriadne riziko. V zásade je však koncepcia novej etapy rozvoja Opela životaschopná.
Pozitívne hodnotenie koncepcie Magny v súvislosti s Opelom bolo predpokladom, aby Magna mohla dostať štátnu podporu 4,5 miliardy eur (135,57 miliardy Sk). V tejto sume sú však zarátané aj garancie na záväzky, ktoré dezignovaný vlastník Opela uzavrie s úverovými ústavmi.
Avšak schválenie predaja Opela Magne a jej partnerovi v konzorciu, ruskej Sberbanke, nie je ešte na 100-% isté. Proti nemu sa postavili vlády Británie, Belgicka a Španielska. Namietajú, že zmluva uprednostňuje nemecké závody Opela voči partnerským zahraničným automobilkám.
Okrem toho vytvára Berlínu priestor pre politické ovplyvňovanie ozdravovania firmy, ktorá bola ešte donedávna majetkom amerického koncernu General Motors.
Námietkami spomínaných vlád sa už zaoberá komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová.
Informovali o tom agentúry DPA, Reuters a AP.