POPRAD. Spoločná poľnohospodárska politika Európske únie nevytvára rovnaké podmienky pre podnikanie. Tvrdia to predstavitelia poľnohospodárskych komôr krajín Višehrádskej štvorky, ktorí sa stretli na v Poprade.
"Pokiaľ nedôjde k vyrovnaniu, tak to nebude Spoločná poľnohospodárska politika, ale je to politika, ktorá má minimálne dve rýchlosti," povedal na tlačovej besede v Poprade predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milan Semančík.
Poľnohospodárska politika Európskej únie má podľa neho iné pravidlá pre krajiny starej Európy a iné pre nové členské krajiny.
Prehlbovanie rozdielov
Predstavitelia agrárnych komôr V4 sa obávajú prehlbovania rozdielov medzi krajinami starej Európy a nových členov.
Ak by aj došlo k dorovnaniu platieb na 100 % v roku 2013, nové krajiny Európskej únie stále budú dosahovať len 83 % platieb krajín starej Európy. Dôvodom je podľa Semančíka skutočnosť, že pri stanovovaní platieb sa vychádzalo z rôznych historických období.
Referenčný výnos Slovenska v prípade obilnín predstavuje 4,06 t/ha. Referenčný výnos krajín starej Európy predstavuje 4,87 t/ha. Z týchto referenčných výnosov sa potom vychádza pri určovaní platieb. "V tom je náš problém, s ktorým sa nevieme vyrovnať. Preto požadujeme rovnaké podmienky na podnikanie starej pätnástky a novej dvanástky," uviedol M. Semančík.
Poľnohospodári z nových členských krajín požadujú odstránenie historického princípu pri stanovovaní platieb. V súčasnej situácii sa podľa Semančíka nedá konkurovať farmárom z krajín starej európskej pätnástky.
Kritická situácia s mliekom
Podľa poľnohospodárov krajín V4 kritická situácia je aj v sektore výroby mlieka. Ceny už dlhodobo nepokrývajú výrobné náklady a producenti opúšťajú výrobu mlieka a často sa zbavujú hospodárskych zvierat vývozom do tretích krajín.
To má zase za následok nižšiu spotrebu obilnín na kŕmne účely. Poľnohospodári z krajín V4 tiež požadujú na európskej úrovni zabezpečiť takú právnu ochranu, aby nadnárodné reťazce v Európe mali povinnosť ponúknuť aspoň 80 % domácich výrobkov a stanoviť maximálnu mieru marže obchodu na cene pre zákazníka.
Podľa prezidenta Agrárni komory Českej republiky Jana Velebu sa krajiny V4 pokúsia zjednotiť nové členské štáty v spoločnom postupe na úrovni Európskej únie, aby došlo k urýchlenému vyrovnaniu podmienok pre všetky členské krajiny.
V opačnom prípade "nemáme minimálnu šancu, aby naše agrárne sektory vydržali," povedal J. Veleba. Poľnohospodári V4 sa pokúsia zjednotiť postup nových členských krajín Európskej únie už na konferencii, ktorá sa uskutoční na budúci rok v Čechách.