BRATISLAVA. Európska komisia má výhrady k spôsobu obstarania právnych služieb v roku 2007 v súvislosti s projektom výstavby diaľnice D1 a rýchlostnej cesty R1. Slovensko má preto podľa Bruselu preskúmať pridelenie zákazky na poskytovanie právnych služieb pre projekty výstavby diaľnic.
Agentúru SITA o tom vo štvrtok informovala vedúca tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ľuba Mihaleje Hromková.
Európska komisia sa kvôli tomu rozhodla poslať Slovensku oficiálnu žiadosť. Brusel sa nazdáva, že ministerstvo dopravy porušilo záväzky transparentnosti, ktoré mu vyplývajú zo všeobecných zásad Zmluvy o Európskych spoločenstvách. Odôvodnenia týkajúce sa zadania zákazky bez dostatočného uverejnenia, ktoré poskytli slovenské orgány, nie sú podľa komisie platné.
"Podľa komisie sa tieto zákazky udelili bez dostatočného uverejnenia tak, ako to požadujú pravidlá Európskej únie o verejnom obstarávaní. Táto formálna žiadosť má podobu odôvodneného stanoviska. Je to druhá fáza konania o porušení právnych predpisov podľa článku Zmluvy o Európskych spoločenstvách," dodala Hromková. Ak komisia do dvoch mesiacov nedostane uspokojivú odpoveď, môže túto vec predložiť Európskemu súdnemu dvoru.
Ministerstvo dopravy SR v roku 2007 podľa komisie z dôvodu neuspokojivého plnenia zákazky poskytovateľom služieb predčasne ukončilo predchádzajúcu verejnú zákazku na poskytnutie poradenstva a právnych služieb. V priebehu niekoľkých týždňov po ukončení zmluvy ministerstvo udelilo zákazku na právne služby v hodnote 19,6 milióna eur na dobu neurčitú inému poskytovateľovi služieb.
"Slovenská vláda vyhlásila, že postup rokovacieho konania bez uverejnenia použila z dôvodu mimoriadnej naliehavosti (potreba právnych služieb pri napredovaní projektu) vyplývajúcej z nepredvídaných okolností," uviedla ďalej Európska komisia.
Skutočnosť, že zmluva bola ukončená z dôvodu nedostatočného plnenia predchádzajúcim poskytovateľom služieb, podľa Bruselu jasne potvrdzuje, že sa tieto okolnosti dali predpokladať. Predčasné ukončenie zmluvy sa dá v každom prípade pripísať verejnému obstarávateľovi. "Slovenské ministerstvo teda malo udeliť zákazku až po zaistení vyššej úrovne uverejnenia, ako sa v skutočnosti uplatnila v tomto prípade," tvrdí komisia.