BRATISLAVA. Minister dopravy Ľubomír Vážny žne ku koncu štvorročného volebného obdobia plody svojej práce. Slovensku hrozí pre rozhodnutia jeho ministerstva už tretia žaloba z Európskej komisie. Tentoraz sa Bruselu nepozdáva spôsob, ako sa vybral poskytovateľ právnych služieb pre projekty výstavby súkromných diaľnic (PPP).
Problém v metóde výberu
V roku 2007 sa rezort dopravy rozhodol vymeniť firmu, ktorá mu tieto právne služby dodávala, lebo minister Vážny nebol spokojný s kvalitou jej služieb. Išlo o Mott MacDonald. Nahradila ju advokátska kancelária Jaroslav Ružička.
Brusel vidí problém v tom, že štát pri výbere nového právneho poradcu použil najmenej transparentnú metódu, teda rokovacie konanie bez zverejnenia. Išlo pritom o zákazku v hodnote 20 miliónov eur.
„Komisia sa nazdáva, že ministerstvo porušilo záväzky transparentnosti," odkázali úradníci z Bruselu slovenským vládnym politikom. Hovorca ministra dopravy Stanislav Jurikovič povedal, že oficiálne stanovisko komisie este nebolo ministerstvu doručené. „Po doručení v stanovenej lehote zašleme odpovede na doplňujúce vysvetlenie," dodal.
Vážny obhajoval rozhodnutie svojich ľudí zvoliť metódu, pri ktorej hrozí najväčšie riziko mrhania verejných financií, časovou tiesňou. Pod tlak sa však dostala vláda vlastným pričinením. Premiér Robert Fico totiž v júli 2007 vyhlásil: „Chceme urobiť všetko preto, aby do roku 2010 mohli ľudia plynule prechádzať z Bratislavy do Košíc. " Metódu rokovacieho konania bez zverejnenia použil štát aj pri výbere geologických prác v súvislosti s diaľnicami.
Ďalšie dve kauzy
Európskej komisii sa pritom nepozdáva ani mýtny tender a odvolanie Branislava Máčaja z postu šéfa Telekomunikačného úradu. V prvom prípade požiadala slovenskú vládu, aby zdôvodnila, prečo vyradila z tendra najlacnejšiu ponuku. Konzorcium Slovakpass sa ponúklo, že mýtny systém vybuduje za 530 miliónov eur.
Napriek tomu sa víťazom tendra stalo konzorcium SkyToll, ktoré ponúklo zo štyroch uchádzačov najvyššiu cenu - 716 miliónov eur. Súčasťou víťazného konzorcia je aj finančná skupina J&T.
V prípade odvolania šéfa Telekomunikačného úradu začala komisia v máji právne konanie proti Slovensku v súvislosti s porušením legislatívy o nezávislosti národných telekomunikačných regulačných orgánov. Parlament odvolal šéfa úradu, lebo si nemal plniť svoje povinnosti v súvislosti s digitendrom. Máčaj však tvrdil, že tender bol zrušený, lebo sa Fico obával vzniku novej televízie.