Ak klienti alebo poisťovne nevyrovnajú svoje resty z odvodov včas, hrozia im za to sankcie.
BRATISLAVA. Ľudí aj firmy čaká ďalšia administratívna povinnosť. Najneskôr do 2. novembra musia zdravotným poisťovniam zaplatiť nedoplatky z ročného zúčtovania odvodov za minulý rok. Rovnakú povinnosť majú aj poisťovne, ak ich poistencom vyšiel preplatok.
Ak zúčtovanie robili za zamestnancov firmy, musia za nich zaplatiť aj nedoplatok. Dlžnú sumu im stiahnu najneskôr z októbrovej výplaty. Rovnako je to aj s preplatkom. Nedoplatky a preplatky sa uhrádzajú len vtedy, ak dosiahnu tri eurá a viac. Kto mal nedoplatok napríklad 2,50 eura, platiť ho nemusí.
Banka, pošta, pobočka
Zaplatiť nedoplatok môžu klienti tromi spôsobmi: priamo v pobočke poisťovne, šekom na pošte alebo bankovým prevodom. „Za deň platby sa pri bezhotovostnom prevode považuje deň, v ktorom sa uskutočnilo odpísanie platby z účtu platiteľa poistného," povedala hovorkyňa poisťovne Apollo Radoslava Miklášová. Prevod je lepšie urobiť o deň skôr, ako je posledný termín na zaplatenie nedoplatku. Platba medzi dvoma bankami totiž môže trvať aj dva dni.
Niektoré poisťovne umožňujú platiť nedoplatok s mesačnou platbou preddavku. „Platba spolu s preddavkom je možná, avšak pre bezproblémovú identifikáciu odporúčame úhradu s osobitným špecifickým symbolom," povedala hovorkyňa Spoločnej zdravotnej poisťovne Daniela Stríčková.
Striktnejší sú vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni: „S pravidelnou platbou preddavkov to nie je možné spájať," povedala jej hovorkyňa Petra Balážová.
Z údajov od poisťovní vyplýva, že nedoplatok zatiaľ uhradila menšia časť klientov dlhujúcich peniaze zo zúčtovania. Na zaplatenie zostávajú len tri týždne. Ak to firmy a ľudia nestihnú, hrozí im pokuta. Fyzickým osobám do 165 eur a firmám do 3319 eur. Pokuta hrozí aj zdravotnej poisťovni, ak preplatky nevráti včas.
K pokute aj sankcia
Pokuty za zdržanie nedoplatkov dáva Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou po tom, ako mu poisťovňa nahlási oneskorencov. Ostatné už závisí od úradu. Ešte pred nahlásením môže poisťovňa neplatičov vyzvať na úhradu. „Okrem nároku na poistné má zdravotná poisťovňa právo uplatniť si na úrade aj úrok z omeškania," pripomína hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová.
Sankčný úrok je ročne 2,5-násobkom základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Tá je v súčasnosti jedno percento. Táto sankcia sa nevzťahuje na zdravotnú poisťovňu. Ak však včas poistencovi nevráti preplatok, môžu od nej platitelia poistného vymáhať sankčný úrok podľa Občianskeho zákonníka.
Splátky možno rozložiť
Úhrada nedoplatku sa dá natiahnuť až na deväť mesiacov.
BRATISLAVA. Platenie nedoplatkov zo zdravotných odvodov sa dá rozložiť. Závisí to od rozhodnutia zdravotnej poisťovne.
„Ak platiteľ alebo poistenec majú finančný problém, môžu zdravotnú poisťovňu požiadať o splátkový kalendár a ona môže, no nemusí vyhovieť," povedala hovorkyňa poisťovne Dôvera Zuzana Horníková. Splátky sa dajú rozložiť najviac na deväť mesiacov. Pri nedodržaní termínu splátok sa splatnou stáva celá suma nedoplatku, prípadne aj úrokov z omeškania.
Ľuboš Jančík
Zúčtovanie sa netýka všetkých
BRATISLAVA. To, či vyjde preplatok, či nedoplatok, sa zisťovalo v ročnom zúčtovaní zdravotných odvodov. Museli ho urobiť všetci podnikatelia a niektorí zamestnanci. Len tí, ktorí mali kolísavé príjmy, teda ak len v niektorom z mesiacov zarobili vyše 56 283 korún hrubého.
Ľuboš Jančík