BRUSEL. Pätnásť miliónov európskych budov by v nasledujúcom desaťročí malo podľa návrhu Európskej únie (EÚ) prejsť ekologickými renováciami prijateľnými pre životné prostredie, aby sa tak znížila energetická náročnosť, pričom stavebníci a architekti by sa mali na tieto úlohy preškoliť. Hovorí sa o tom v návrhu akčného plánu EÚ na zvýšenie energetickej efektívnosti.
V návrhu sa taktiež uvádza, že únia by mala zmeniť svoj cieľ, znížiť potrebu energie o pätinu v nasledujúcom desaťročí, na záväzný, čím by sa taktiež vytvorilo približne 2 mil. nových pracovných miest. Očakáva sa, že záväzný cieľ pre zvyšovanie energetickej efektívnosti vyvolá ostrý politický boj.
Ak by plán zostal bezo zmien, nalial by do rúk developerov miliardy eur z fondov EÚ, pričom by znížil obchody tradičných dodávateľov energie o približne 11 %. "Mnoho zlepšení energetickej efektívnosti sa vypláca úsporou energie, zlepšuje konkurencieschopnosť nášho priemyslu a prispieva k bohatstvu našich občanov," uvádza sa v správe Európskej komisie.
Stratégia si kladie dva ciele, pomôcť EÚ znížiť emisie skleníkových plynov pre boj s klimatickými zmenami a obmedziť desiatky miliárd eur vydávaných do zámoria za každoročné dovozy ropy a plynu. "Komisia odštartuje európsku stavebnú iniciatívu, podporovanú Európskou investičnou bankou, ktorá bude zameraná na stimulovanie významnej renovácie 15 mil. budov do roku 2020," uvádza sa v správe.
Ak sa iniciatíva riadne implementuje, mala by vygenerovať úspory energie rovnajúce sa 37 mil. ton ropy, pri súčasných cenách v hodnote približne 19,7 mld. USD. Iniciatíva by mohla taktiež vytvoriť priamo 300 tis. pracovných miest ročne a nepriamo približne 1,1 milióna, najmä pre stavbárov, pokrývačov, sklenárov a ďalšie malé podniky.