ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela, takzvanú Nobelovu cenu za ekonómiu, získali tento rok Elinor Ostromová a Oliver E. Williamson. Laureáti si rozdelia desať miliónov švédskych korún, čo je asi 971-tisíc eur.
Ostromová, prvá ocenená žena v histórii Nobelovej ceny za ekonómiu, ju získala "za jej analýzu ekonomickej kontroly, špeciálne za pochopenie spoločného vlastníctva". Williamson "za analýzu ekonomickej kontroly, špeciálne za pochopenie hraníc firiem".
Spoločné vlastníctvo nie je strašiak
Ostromová podľa švédskej Kráľovskej akadémie vied "demonštrovala, ako spoločné vlastníctvo môžu spravovať spoločenstvá užívateľov“. Williamson zase vytvoril teóriu, kde firmy "slúžia ako štruktúry na konfliktné rozhodnutia". Za posledné tri desaťročia sa tak vďaka práci oboch dostal tento výskum z okraja vedeckého záujmu priamo do jeho stredu.
Ostromová pritom spochybnila tradičný predsudok, že spoločné vlastníctvo je už z princípu spravované zle a že všetko by malo zostať v súkromných rukách, prípadne by sa oň mal postarať nejaká vyššia moc: napríklad centrálna autorita. K takémuto výsledku ekonómka dospela vďaka dôkladnému sledovaniu správania rôznych podnikov: počnúc rybími trhmi a lesmi končiac.
Zistila, že výsledky takéhoto hospodárenia sú oveľa lepšia, ako predpovedali štandardné teórie. "Videla, že ľudia často vyvinuli sofistikované mechanizmy na prijímanie rozhodnutí i pravidlá, ktorými dokážu riešiť konflikty rôznych záujmov," píše sa v zdôvodnení udelenia Nobelovej ceny. Ostromovej sa však podarilo sformulovať aj relatívne jednoduché pravidlá, ktoré k takýmto úspešným výsledkom vedú.
Kompletný prehľad Nobelových cien za ekonómiu. KLIKNITE
Správanie popísané v prácach oboch tohtoročných laureátov Nobelovej ceny za ekonómiu možno podľa Nobelovho výboru vysledovať v aktivitách firiem, asociácií, ale i domácností. "Výskum Elinor Ostromovej a Olivera Williamsona demonštroval, že ekonomická analýza môže vniesť svetlo do väčšiny foriem sociálnej organizácie," stojí tiež v zdôvodnení udelenia ceny.
Trh alebo štát?
Williamson zase sformuloval tvrdenie, že trhy a ďalšie organizácie postavené na hierarchii (napríklad firmy a podniky), vlastne tvoria akúsi alternatívu k vláde a vládnym organizáciám. Na rozdiel od nej však volia iný spôsob ako riešiť rôzne konflikty záujmov.
"Nevýhodnou trhov však je, že často vedú k dohadovaniu sa a k nezhodám," píše švédska akadémia. "Ich nevýhodou tiež je, že ich autorita môže byť zneužívaná. Viacero trhov však vedie k tomu, že kupci i predávajúci sa môžu obrátiť na alternatívnych obchodných partnerov. Ak je však súťaž trhov limitovaná, firmy sú výhodnejšie na riešenie konfliktov."
Williamson tiež predpovedal, že sklon ekonomických hráčov vykonať svoje transakcie vo vnútri akýchsi hraníc firmy zvyšuje ich majetok. Dokázané to následne bolo aj empiricky.
História ocenenia
Nobelova cena za ekonómiu je udeľovaná až od roku 1969. Založila ju rok predtým švédska ríšska banka pri príležitosti svojho nastávajúceho tristého výročia vzniku (v roku 1969). Aj keď ocenenie udeľuje švédska Kráľovská akadémia vied, cena nie je súčasťou závetu Alfreda Nobela. Slávny vynálezca pravdepodobne nepredpokladal, že takéto ocenenie sa bude pod jeho menom vôbec udeľovať.
Dosiaľ bolo udelených štyridsať takýchto ocenení, dvadsaťdvakrát sa pritom jeho držiteľom stal jednotlivec. Spolu cenu získalo 62 ľudí, no ani raz v histórii ocenenia si Nobelovu cenu za ekonómiu neodniesla žena. Až tento rok.
Najmladším držiteľom Ceny švédskej ríšskej banky sa stal Kenneth J. Arrow v roku 1972. Mal vtedy 51 rokov. Najstarším laureátom ceny bol Leonid Hurwicz, ktorého pred dvomi rokmi ocenili ako deväťdesiatročného.
Elinor Ostromová je Američanka. Narodila sa v roku 1933 v Los Angeles, doktorát v politických vedách získala v roku 1965 na University of California. Je profesorkou na Indiana University a zakladajúcou riaditeľkou Centra na štúdiu roznorodosti inštitúcii na Arizona State University v Tempe.
Oliver E. Williamson je Američan. Narodil sa v roku 1932 v mestečku Superior. Doktorát v ekonómii získal v roku 1963 na Carnegie Mellon University. Je emeritným profesorom obchodu, ekonómie a práva na University of California v Berkley.
Ako funguje nominácia na Nobelovu Cenu?
Nobelova komisia každý rok rozpošle takzvané pozvánky tisíckam akademikom, univerzitným profesorom či vedcom (vrátane minulých laureátov ocenení) z rôznych krajín, ktorí následne nominujú svojich kandidátov na konkrétne Nobelove ceny v danom roku. Komisia sa pritom snaží osloviť čo najväčší počet relevantných inštitúcií.
Všetko o Nobelových cenách si prečítate po KLIKNUTÍ.
Autor: tp