Rezort financií tvrdí, že novými licenciami na predaj alkoholu ide proti čiernemu trhu. Tie však zlikvidujú malé firmy.
BRATISLAVA. Zavedenie nových licencií z dielne ministerstva financií sa niektorým predajcom tvrdého alkoholu nepozdáva. Majiteľa firmy Pulzar Rožňava Gabriela Barcziho argumentácia bojom proti čiernemu predaju nepresvedčila. Myslí si, že sprísnenie podmienok naopak „zväčší počet tých, čo predávajú načierno". Pôjde hlavne o tých, čo aj pred získaním súčasného povolenia predávali načierno. „Keď po novom nedostanú licenciu, tak sa k tomu vrátia opäť," myslí si.
Ministerstvo financií chce pretlačiť do vlastného návrhu zákona cez poslanecký návrh skutočnosť, ktorá má likvidačné účinky na drobných podnikateľov. Čítajte komentár Ivana Štulajtera.
Jeho firma by novú licenciu získala. Pre menšie firmy by to však mohol byť problém. V Rožňave okrem neho fungujú ešte dvaja predajcovia. Jeden z nich by mal podľa neho so splnením nových podmienok určite problémy. „Mne by to polepšilo, lebo by sa uvoľnil trh, preňho by to bolo likvidačné," hovorí.
Riešenie vidí Barczi skôr vo vyšších pokutách a zverejňovaní tých, čo predávajú načierno. „Dnes čierny obchodník dostane pokutu 33tisíc eur, podplatí ľudí a nakoniec zaplatí smiešnych 10tisíc," hovorí.
Predaj alkoholu po novom
Predávať tvrdý alkohol by mohol iba ten predajca, ktorý splní podmienky na získanie licencie od colníkov:- skladovacia plocha všetkých
jeho skladov je celkovo väčšia ako 200 štvorcových metrov, - ročný obrat firmy z predaja
je minimálne 100tisíc eur, - zamestnáva viac ako
10 pracovníkov v stálom
pracovnom pomere, - vedie podvojné účtovníctvo.
Zdroj: Sant Nicolaus
Podmienky rezortu financií na získanie licencií po novom by však mohli splniť len veľkopredajcovia. Tí malí totiž cez nové podmienky, ako je sklad nad 200 štvorcových metrov či vyše stotisícový ročný obrat, neprejdú.
Colníci si od licencií sľubujú obmedzenie nelegálneho predaja: „Ich zavedenie sprehľadní tok liehu od výrobcu ku konečnému spotrebiteľovi," povedal vedúci oddelenia vzťahov s verejnosťou Colného riaditeľstva Stanislav Ďurina. Túto oblasť však rieši vládny návrh novely zákona o spotrebnej dani z liehu, ktorý je už v parlamente. Zavedie sa ním elektronický systém „kontroly prepravy liehu v pozastavení dane alebo oslobodeného od dane". Sprísnené licencie s tým nesúvisia.
Ďurina však pripustil, že počet zachytených litrov alkoholu „s podozrením, že ide o nelegálne vyrobený lieh", za desať mesiacov tohto roka klesol.
Prežijú len veľkí
Koniec predaja by nová licencia znamenala pre spoločnosť Acan z Bratislavy, ktorá dováža značkový alkohol. „Pre nás by to bolo v každom prípade likvidačné, nesplníme ani štvorcové metre, ani počet zamestnancov," hovorí jej majiteľ Bohuš Bottyan.
Za opatrením vidí iniciatívu veľkých predajcov, ktorí chcú zlikvidovať menšie firmy. Okrem toho podľa neho spolu s malými firmami vymiznú z trhu aj niektoré špeciálne značky alkoholu. Naopak, Vladimír Drengubiak, majiteľ firmy Dosza, ktorá by podmienky na udelenie licencie splnila, opatrenie schvaľuje. „Myslím si, že pomôže zabrániť predaju alkoholu načierno," hovorí. Licencie totiž z trhu odstránia malých predajcov. Práve tí sú podľa neho jediní, čo môžu alkohol predávať načierno.
„Veľké firmy si to dovoliť nemôžu, tam to ide cez viacero ľudí." Pripustil však, že výsledok opatrenia sa dá ťažko posúdiť, keďže to, aký je skutočný podiel čierneho predaja, nikto nevie.
Licencia preriedi trh
Analytik pre obchod Ľubomír Drahovský za opatrením vidí lobizmus. „Stoja za tým veľký predajcovia, ktorí si chcú posilniť svoju pozíciu na trhu nie súperením, ale legislatívou," povedal. Prišlo by tak k triedeniu na trhu, ktoré však zámery ministerstva financií na zamedzenie čierneho predaja nenaplní, dodal. Výsledkom podľa neho bude vyradenie malých firiem z trhu a aj zúženie sortimentu na trhu.
Podobne to vidí aj generálny sekretár Zväzu obchodu a cestovného ruchu Jozef Orgonáš. „Týmto opatrením by prišlo k obmedzeniu voľného podnikania, zvýšil by sa klientelizmus, došlo by k preferovaniu veľkých," povedal. Z trhu tak podľa neho zmiznú aj drobní špecializovaní výrobcovia. Zabrániť čiernemu predaju môže len korektná a razantná kontrola colníkov, myslí si.