BRATISLAVA. Slovám premiéra Roberta Fica, že trh s emisiami je mŕtvy, a preto ho téma predaja emisií vôbec netrápi, prakticky nikto neverí. Neveria mu jeho kolegovia a zrejme ani on sám. V návrhu štátneho rozpočtu, za ktorý sám hlasoval pred dvoma týždňami, vláda ráta s tým, že príjmy Environmentálneho fondu by na budúci rok mali byť 66 miliónov eur.
„Pri zostavovaní štátneho rozpočtu sme počítali s tým, že na budúci rok by sa opäť realizoval predaj emisných kvót," povedal včera minister financií Ján Počiatek.
Oduševnený obhajca škandálneho predaja emisií, premiér Fico má v strane opozíciu. Zatiaľ ju však rozpoznáte len z kontextu. Stĺpček Ivana Štulajtera: V opozícii
Počiatek si je istý
Nepovedal, koľko ton a za akú cenu bude vláda emisie predávať. Financi totiž nevychádzali z konkrétnej ceny či konkrétneho objemu emisií, ktorý by plánovala predať, ale zo zmluvy s garážovou firmou Interblue Group, ktorej vláda vlani v novembri predala 15 miliónov ton emisných kreditov po vyše päť eur s eurovým bonusom, hoci na trhu sa vlani aj tento rok predávala tona minimálne dvojnásobne drahšie.
Štátny rozpočet tak tento rok zinkasoval cez 75 miliónov eur, no zároveň ďalších vyše 70 miliónov prerobil. „Určitý odhad sme do rozpočtu museli dať. A jediný relevantný bod bola pre nás suma, ktorá vychádza zo zmluvy, ktorú máme k dispozícii. Zmluvy iných štátov k dispozícii nemáme," povedal minister Počiatek s tým, že sa emisie nebudú predávať tak ako pred rokom. „Určite som si istý, že to bude najtransparentnejší z transparentných predajov a nebude možné budúcu cenu nijako spochybňovať," zdôraznil.
Tvrdenia o mŕtvom trhu spochybnil aj ďalší člen vlády: vicepremiér Dušan Čaplovič. Pre Hospodárske noviny povedal: „chcel by som dosiahnuť, aby zvyšných 35 miliónov ton emisií bolo využitých tak, aby to bolo v cenách, ktoré sú platné na trhu".
Podľa zmluvy s Interblue, ktorú sa snaží vicepremiér Čaplovič vypovedať, má táto firma právo odkúpiť od Slovenska ďalších 35 miliónov ton. Okrem toho máme k dispozícii ešte ďalších vyše 30 miliónov ton, lebo Čaplovič garážovej firme Interblue Group zrušil predkupné právo - takzvanú opciu.
Slová premiéra Fica, že trh je mŕtvy, berie s rezervou poslanec z koaličného HZDS a bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa. „To, čo napísal Počiatek do rozpočtu ohľadne príjmov Environmentálneho fondu, je v poriadku," povedal.
Opozičný poslanec Iván Farkas (SMK) tiež spochybnil Ficove slová: „Trh nie je zamrznutý, a to, že tá položka je v príjmoch, je dôkazom, že chcú ďalej predávať."
Nepriamo to potvrdzujú aj slová štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Kažimíra, že „na príjmovej stránke rozpočtu nevnímame nejaké závažnejšie riziká". Podľa poslanca Farkasa je reálne, že príjem z emisií by v budúcom roku mohol byť oveľa vyšší, ako sa plánuje. „Odhadovaný príjem rozpočtu je dosť výrazne podhodnotený. Minimálne dvojnásobne," povedal.
Pozri, kto to hovorí ...
Problém zbabraného predaja emisií premiér Fico už dlhšie bagatelizuje tým, že tvrdí, že trh s emisnými kreditmi je mŕtvy.
V lete povedal aj to, že vláda intenzívne pracuje na tom, aby našla nového kupca na predaj našich emisných kreditov AAU. Tvrdil dokonca aj to, že zmluva s Interblue nie je problémom, hoci Slovensko na nej prerobilo desiatky miliónov eru. Problémom podľa neho malo byť to, že „teraz sa už vôbec nepredávajú emisné limity.
Emisné limity ako produkty v podstate vypadli z trhu, preto ma táto téma vôbec netrápi. Trh už neexistuje. Nepredáva nikto nič," tvrdil.
Predvčerom sa pritom objavila informácia, že Česko predalo 3,5 milióna ton emisií Rakúsku. Cenu Česi nešpecifikovali. Včera zasa Praha uzavrela zmluvu so Španielmi o predaji ďalších piatich miliónov.
Nitky smerujúce k vlastníkom pochybnej americkej Interblue, ktorá sídli v garáži v mestečku Snohomish, v štáte Washington, vedú až na Slovensko.
Autor: Ľuboš Jančík