BRATISLAVA. Eurokomisia začína členom únie postupne ordinovať odtučňovaciu kúru. Za posledný týždeň už dvakrát vyzvala krajiny, aby popri rozdávaní štátnych peňazí na boj s krízou nezabudli načrtnúť plány, ako chcú dlhy splácať. Slovensko z toho nevyšlo pozitívne.
V najnovšej analýze nás komisia zaradila do najrizikovejšej skupiny štátov z pohľadu udržateľnosti verejných financií. Ak chceme, aby v budúcnosti naše verejné financie „nevybuchli", mali by sme znížiť výdavky či zvýšiť dane o 7,4 percenta HDP, čo je zhruba 4,7 miliardy eura.
Druhá či tretia liga?
„Odhady eurokomisie, na ktorých sa správa zakladá, považujeme za hrubo vychýlené a nekonzistentné s inými ukazovateľmi hospodárskeho vývoja," reagoval včera na správu komisie minister financií Ján Počiatek. Podľa neho metóda výpočtu komisie je šitá na veľké krajiny západnej Európy a nezohľadňuje špecifiká „malých otvorených a rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík". Metódu výpočtu sa Slovensko spolu s ďalšími krajinami chystá oficiálne napadnúť a bude žiadať zmenu modelu.
Je len zhoda okolností, že medzi najhoršími sa spolu s nami ocitli viaceré štáty z našej kvalifikačnej skupiny na MS vo futbale. Napríklad Česko, Slovinsko alebo Veľká Británia, ktorej súčasťou je aj Severné Írsko.
Ak by bol podľa Počiatka spôsob výpočtu korektný, boli by sme v druhej a nie poslednej skupine.
Komisia v analýze hodnotí, že naše verejné financie sa v budúcnosti stanú nezvládnuteľné. Najmä pre náklady na zdravotníctvo a dôchodkový systém, ktoré sa budú zvyšovať pre starnutie populácie. Komisia štátom z poslednej skupiny odporúča, aby rozbehli „programy na zníženie dlhov a deficitov a zásadné reformy sociálneho zabezpečenia".
„Akceptujeme, že dlhodobá udržateľnosť je pre Slovensko výzvou, preto na ňu aktívne reagujeme," povedal Počiatek.
Je to o reformách
Už pred týždňom eurokomisia vyslala podobné kritické signály, keď nás zaradila do disciplinárneho konania pre vysoký deficit rozpočtu. Komisia vládu kritizovala aj za to, že nereformuje priebežný dôchodkový systém a vyzvala ju, aby nepodkopávala stabilitu kapitalizačného piliera. Tiež sa dotkla neochoty Ficovej vlády robiť reformy.
„To, že nás dali do najrizikovejšej skupiny, nie je prekvapivé. Mali by sme viac šliapnuť na fiškálnu brzdu," povedal ekonóm Tatra banky Róbert Prega. Analytik UniCredit Bank Ján Tóth si myslí, že „odkazom analýzy je, že Slovensko by okamžite malo pripraviť reformy verejných výdavkov, napríklad v zdravotníctve či prvom pilieri, a hneď po tom, ako kríza bude odznievať ich aj rozbehnúť. Je najvyšší čas".