BRATISLAVA. Kvalitný alkohol z kaktusovej agávy - tequila a mezcal - živia v súčasnosti malého podnikateľa, súrodencov Igora a Andreu Plávkovcov. Tento biznis robí iba v malom, rozširovať sa v rámci Slovenska ani neplánuje. Z Mexika dováža mesačne tisícku fliaš tohto prémiového alkoholu, ktoré distribuuje priamo do pubov či reštaurácií. S biznisom, ktorý rozbehol len nedávno, však pravdepodobne bude musieť do roka skončiť.
Špeciálne zátky Mali zabrániť dolievaniu tvrdého alkoholu Mali zabrániť čiernemu alkoholu Vytlačili by z trhu kvalitný prémiový alkohol Ministerstvo financií po vlne kritiky ustúpilo a zátky z návrhu stiahlo. Zátky by boli v rozpore s právom EÚ Navrhli ich v špeciálnej pracovnej skupine zástupcovia St. Nicolaus, ktorí neskôr od návrhu ustúpili
Biznis Plávkovi nezničia špeciálne zátky, ako sa ešte pred časom obával, keďže fľaše s „ich" alkoholom sú ručne fúkané a dať do nich zátky by mohol byť problém. Ministerstvo financií ustúpilo a zátky zo zákona vypustí. Plávka však pravdepodobne skončí pre iný likvidačný návrh.
Nechcú zničiť, ale urobia to
Ministerstvo financií totiž tlačí cez svojho poslanca Ivana Vargu návrh, ktorý včera schválil aj finančný výbor Národnej rady.
Chce limitovať, od koho budú môcť krčmy a obchody kupovať tvrdý alkohol. A síce, iba od veľkopredajcov s licenciou, ktorí majú sklad väčší ako 200 štvorcových metrov, majú ročný obrat viac ako 100-tisíc eur a zamestnávajú viac ako 10 zamestnancov.
Napriek tomu Kažimír tvrdí, že im nejde o to, zničiť malých podnikateľov v tomto sektore. „Nás tým však určite zlikvidujú," hovorí Plávka. Kažimír tvrdí, že im ide len o to, vytlačiť čierny alkohol z trhu. Nedokázal však vierohodne vysvetliť, prečo chcú podmieniť udelenie licencie veľkosťou firmy. Zostáva tak nejasné, prečo by z hľadiska čierneho alkoholu bol menej rizikový obchodník, ktorý má sklad 201 štvorcových metrov a s 11 zamestnancami.
Povolenie na biznis s tvrdým alkoholom musí mať obchodník aj dnes. V súčasnosti takto podniká podľa Colnej správy viac ako 28-tisíc menších či väčších firiem. Koľkí z nich by podmienku veľkosti skladu, obratu a počtu zamestnancov nesplnili, colníci povedať nevedia. Rovnako ani nemajú žiadnu štatistiku o tom, že by malí dovozcovia
a distribútori tvrdého alkoholu boli rizikovejší z pohľadu čierneho alkoholu.
Ani absencia štatistík však ministerstvu financií nebráni tvrdiť, že „určite veľkí predajcovia, ktorí majú už svoje meno, značku, nebudú riskovať poškodenie dobrého mena," povedal hovorca Miroslav Šmál. Plávka sa ohradil proti tomu, aby ho niekto „hádzal do jedného vreca" s obchodníkmi s nelegálnymi aktivitami len preto, že jeho biznis je malý.
Opozícia: Máte radi veľkých
Problém s limitovaním udeľovania licencií má aj opozícia. „Vy z vládnej koalície máte radi veľkých partnerov. Likvidujete menších, čím sa budú zväčšovať aj regionálne problémy," argumentoval včera proti licenciám Július Brocka z KDH.
Ak poslanci aj napriek výhradám schvália na budúci týždeň novelu zákona o spotrebnej dani z liehu, o licencie budú musieť požiadať importéri do polovice októbra budúceho roka. A od januára 2011 malí distribútori na Slovensku skončia.
Aby Slováci poznali kvalitu z agáve
Dováža alkohol, ktorý považuje za kvalitný. Svoj biznis rozširovať nemieni, ale nechce ani skončiť.
BRATISLAVA. Biznis s alkoholom nemusí byť zásadne o veľkých zárobkoch. Môže ísť o chuť ponúknuť niečo iné. „Na Slovensku sa väčšinou predáva tequila nižšej kvality," hovorí Igor Plávka. Tá je v podstate len 51-percentný koncentrát agáve, teda rastliny, z ktorej sa má vyrábať.
Plávka dováža na Slovensko tequilu a mezcal, ktorý má sto percent agáve. Má kamarátov - umelcov v Mexiku, ktorí chceli kvalitu, a tak sa rozhodli tento kvalitný alkohol vyrábať. „Postupne ich značka začala naberať na popularite, tak ho začali aj vyvážať," hovorí Plávka.
Nemieni však zvyšovať objem, ktorý by chcel na Slovensko voziť. „Nejde mi o boom. Iba by som chcel, aby si aj Slováci mohli kúpiť kvalitnú tequilu." Rozširovanie týchto produktov síce plánuje, ale iba za hranice Slovenska. „Ak však prejde licencovanie, na Slovensku skončíme," povedal. Jediný alkohol, ktorý totiž chce distribuovať, sú konkrétne tri druhy tequily a jeden druh mezcaly. Plávka uvažuje, že ak návrh prejde, obráti sa na Ústavný, respektíve Európsky súd.
(rag)