Návrh nepriamej novely zákona o NBS umožňuje, aby sa guvernérom stal Ostrožlík alebo Šramko. V hre je aj ďalší člen vedenia banky – Jozef Makúch.
BRATISLAVA. Koalícia pokračuje v neprehľadných zmenách zákonov. Poslednou z nich je novela zákona o Národnej banke (NBS). Na poslednú chvíľu a cez poslanecký návrh pribalený k úplne inému zákonu sa snaží zmeniť zákon o centrálnej banke tak, aby sa o post guvernéra mohol znovu uchádzať terajší šéf Národnej banky Ivan Šramko či viceguvernér Viliam Ostrožlík.
V súčasnosti ich kandidatúru obmedzuje to, že v Bankovej rade NBS sú už dve funkčné obdobia po sebe. Novela zákona o NBS, ktorú tento týždeň predložil poslanec Jozef Burian zo Smeru, toto obmedzenie ruší.
Banková rada schudne
Člen Bankovej rady bude môcť byť do tohto orgánu zvolený opakovane, teda bez obmedzenia. A navyše tá istá osoba bude môcť byť guvernérom alebo viceguvernárom dvakrát. Šramkovi sa končí teraz len prvé funkčné obdobie. Novinkou má byť aj to, že počet členov Bankovej rady sa zúži z 11 na 5.
Burian hovorí, že zmena nie je ničím výnimočná a umožní, aby sa o šéfa Národnej banky uchádzalo viac odborníkov. „Chceme dať šancu, aby sa širší okruh ľudí mohol uchádzať o post guvernéra a viceguvernéra a členstvo v Bankovej rade. Zmena zabezpečuje štandard, ktorý je bežný aj v iných krajinách únie,“ povedal.
Opozícia to spochybňuje a tvrdí, že ide o účelovú zmenu zákona, ktorou si vláda zabezpečuje väčšiu náklonnosť vedenia centrálnej banky a menej kritiky na svoju adresu. Ekonomickému expertovi SDKÚ Eugenovi Jurzycovi sa zdá neprimerané, že zmena, pri ktorej ide „len“ o stoličky v NBS, sa robí okľukou, ale s predĺžením lehoty poberania podpory v nezamestnanosti zo 6 na 8 mesiacov sa otáľa.
Podľa Jurzycu by centrálne banky mali byť úplne nezávislé a tvrdo strážiť dlhodobú udržateľnosť verejných financií a kritizovať vládu, ak robí prešľapy. „Je extrémne dôležité, aby nevzniklo ani najmenšie podozrenie, že politici uzatvorili s NBS kartel proti občanom krajiny, a že sa dohodli na tom, že NBS nebude tvrdo kritizovať vládu, ak rozhadzuje peniaze, a politici im na oplátku nechajú manažérske funkcie,“ povedal Jurzyca.
Pri pohľade na novelu zákona o NBS sa nemôže ubrániť tomu, „že takáto dohoda v prípade Slovenska hrozí“.
Ani bývalí guvernéri nie sú z rýchlej zmeny zákona o NBS príliš nadšení. „Samozrejme, že keď sa to robí na poslednú chvíľu, vyvoláva to všelijaké pochybnosti, ale viacmenej je jedno, kedy sa zmena udeje,“ povedal Šramkov predchodca Marián Jusko.
Na rozdiel od Jurzycu si nemyslí, že vláda si takýmto spôsobom chce zaviazať budúce vedenie banky. „Keby tam ten zámer bol, tak tá zmena, ktorej rozumiem tak, že je v prospech súčasného vedenia banky, by sa urobila pred prijatím eura,“ povedal Jusko. Zmenu nepovažuje z pohľadu nezávislosti NBS za významnú: „Dnes sú personálne otázky oveľa menej citlivé ako v minulosti, keď banka mohla reálne svojou menovou politikou reálne pôsobiť proti hospodárskej politike vlády. Dnes už nemôže.“
Prvý guvernér NBS Vladimír Masár to vníma citlivejšie. „Keď sa vytvárajú predpoklady na určité špekulácie, nie je to dobré,“ myslí si Masár. Zmeny ohľadne možnosti byť guvernérom či členom Bankovej rady nepovažuje za dôležité. Nemali by sa riešiť poslaneckou novelou, ale napríklad na popud Európskej centrálnej banky. Alebo ako súčasť balíka zmien samostatnej novely zákona o NBS, ktorá by však upravovala aj oveľa dôležitejšie veci.
Traja silní kandidáti, rozhodne Fico
Podľa informácií SME z kruhov blízkych premiérovi sú najhorúcejšími kandidátmi na post guvernéra – Šramko, Ostrožlík, ale aj ďalší člen Bankovej rady Jozef Makúch. Rozhodnúť má premiér Fico.
„Je to poslanecký návrh, preto ho nebudeme detailne komentovať. Po dlhšom čase sa však môže vyriešiť nejasnosť v zákone, čím by sa umožnil naplniť päťročný mandát člena Bankovej rady,“ povedal Radko Kuruc z Kancelárie šéfa NBS. Platný zákon o NBS napríklad spôsobil, že Ostrožlíkovi sa po vymenovaní za viceguvernéra skončilo prvé funkčné obdobie v Bankovej rade, hoci trvalo len mesiac.