BRATISLAVA. O každého klienta bojujú pre krízu aj posilňovne, potvrdzuje to skúsenosť čitateľa Lukáša z Bratislavy. „K permanentke, ktorú si bežne kupujem, mi pridali 10 minút solária zdarma," hovorí. Všimol si aj to, že cvičiť chodí oveľa menej ľudí ako pred pár mesiacmi. Cez víkend je fitko takmer poloprázdne.
Prepad počtu klientov trápi aj bratislavské fitnescentrum Fanatix. Oproti vlaňajšku si sem podľa jeho majiteľa Borisa Graunera príde zacvičiť zhruba o dve pätiny ľudí menej. „Ľudia znižujú frekvenciu cvičenia a rušia individuálne tréningy," hovorí. Tí, čo chodili cvičiť tri- či štyrikrát do týždňa, teraz prídu len raz. „Pred rokom bol squash cez víkendy beznádejne vypredaný, teraz len na polovicu," hovorí. Za poklesom vidí aj rušenie benefitov firmami.
Na ceny však zatiaľ nesiahol, klientov sa snaží prilákať skôr kombinovaním služieb. K permanentke klient dostane vstup do solária či hodinu squashu zadarmo. Okrem toho vstup so zľavou pre študentov rozšírili aj na víkendy.
Ľudia necvičia - šetria
Menší záujem ľudí o cvičenie pocítil aj žilinský Elite Fitness A Club. „Počet cvičiacich nám oproti vlaňajšku klesol o štvrtinu," hovorí jeho majiteľ Ľuboš Žitník. Ani on sa zlacňovať nechystá, zníženie ceny podľa neho klientov nepriláka. „Máme akciu na ročnú permanentku pre ľudí, čo chodia cvičiť pravidelne." Namiesto 260 eur vyjde ročný vstup len 200 eur.
„Pokles sme pocítili aj čo sa týka vstupov platených firmami aj individuálnych klientov," priznala manažérka Golem Clubu v bratislavskom Auparku Martina Tomanová. Vidí za tým šetrenie. Služby tiež nezlacnili.
Majiteľ posilňovne Fitstudio Hit v Banskej Bystrici Miroslav Rožko naopak pocítil mierny nárast individuálnych klientov. Výrazne klesol počet tých, ktorým cvičenie hradí zamestnávateľ. Získať ľudí chce akciou na permanentky, pri ich kúpe získa klient mesiac až tri zadarmo.
S permanentkami lacnejšími o 10 až 16 eur ako vlani prišlo bratislavské štúdio Relax 2000. „Získame tak stáleho zákazníka," hovorí jeho majiteľka Magdaléna Šarmírová. Pokles počtu klientov však nepocítila, zrejme aj pre širšie zameranie štúdia, napríklad na chudnutie či cvičenia na chrbticu. „Ženy budú stále chudnúť a venovať sa sebe, aj keby si ukrátili niekde inde z rozpočtu," povedala. Neklesol podľa nej ani počet tých, čo chodia cvičiť cez svojho zamestnávateľa. Všimla si však, že firmy prechádzajú na „lístkový systém" cez relax kupóny či tikety na športové podujatia.
Na ľuďoch nešetríme
Benefity pre zamestnancov sa pre krízu menili len málo, tvrdia nami oslovené firmy od IT sektora cez telekomunikácie až po potravinársky priemysel.
Niektoré benefity zoškrtať nemôžu, sú totiž viazané v kolektívnych zmluvách alebo majú dlhodobý charakter ako životné či dôchodkové sporenie. Nedajú sa zrušiť či obmedziť z mesiaca na mesiac.
Pri relaxačných a športových aktivitách však časť firiem priznala, že znížila percento, ktorým na ne prispievajú.
Zmeny sa dotkli aj vzdelávania. V UniCredit Bank síce benefity neškrtali, ale vzdelávajú pracovníkov skôr interne, pomocou vlastných lektorov.
K tomu, kde šetriť na benefitoch, pomáhajú firmám vlastné prieskumy. „Najväčší záujem je o príspevky na dovolenky a zamestnanecké bezúročné pôžičky," povedal Vladimír Machalík zo spoločnosti Volkswagen. Z pohľadu zamestnávateľa nepatria medzi najnákladnejšie. Najviac automobilku stoja príspevky na dopravu, doplnkové dôchodkové poistenie a stravovanie.
Firmy šetria aj na kurzoch
Počas krízy firmy dávajú menej aj do jazykových kurzov zamestnancov, tvrdia jazykovky.
BRATISLAVA. Jazykové školy pocítili výrazné zníženie počtu študentov, ktorým kurzy preplácajú zamestnávatelia. „Menej zamestnávateľov prepláca študentom školné vo verejných kurzoch," povedal Peter Kmeť, manažér jazykového vzdelávania zo žilinskej jazykovky Viveus. Dodáva, že najviac sa šetrenie prejavilo pri malých firmách do 20 zamestnancov. Tam zaznamenali až 58-percentný medziročný pokles.
Naopak, prudko vzrástol počet individuálnych študentov - v jazykovke Viveus až o 90 percent. „Ľudia asi potrebujú pred zamestnávateľmi jasne deklarovať svoju vedomosť cudzieho jazyka," myslí si Kmeť. Podobnú skúsenosť má aj United! z Košíc.
Ľudia sa podľa Jany Riečanskej z British Council viac zaujímajú o špecializované kurzy. Školy sa snažia prilákať ľudí na súťaže o jazykové pobyty v zahraničí či študijné materiály zdarma. Zlacňovaniu sa väčšina z nich vyhýba.
(vfo)