BRATISLAVA.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu Štatistického úradu (ŠÚ) SR, ktoré dnes zverejnili na tlačovej konferencii. Prieskum sa konal vo februári a marci tohto roku a údaje sú platné za rok 2008.
"Elektronický obchod je v biznise na Slovensku na veľmi nízkej úrovni. V roku 2008 obchodovalo cez počítačové siete iba 6,9 % podnikov. Predstavuje to však medziročný nárast o takmer jeden percentuálny bod. V porovnaní s krajinami Európskej únie dosiahli horší výsledok len Bulharsko a Rumunsko," konštatoval Peter Rozboril zo sekcie odvetvových štatistík ŠÚ SR. V EÚ využíva obchodovanie cez internet priemerne 17,2 % podnikov.
Objem predajov cez počítačové siete predstavoval minulý rok 11,9 % všetkých tržieb sledovaných podnikov. Najčastejšími obchodnými partnermi boli firmy v Česku, v Nemecku a Maďarsku.
"V prípade nákupov tovarov a služieb cez počítačové siete je situácia o niečo lepšia. V minulom roku takto nakupovalo 19,5 % podnikov. Európsky priemer v roku 2007 bol 36,5 %," uviedol Rozboril.
Firmy a podniky vo veľkej miere, a to až 53,3 % oslovených respondentov, využíva automatizovanú výmenu údajov s inou firmou cez internet alebo inú počítačovú sieť. Najviac ich bolo v obchode, najmenej v stavebníctve.
"Najčastejším účelom automatizovanej výmeny údajov bolo odosielanie pokynov o platbách finančným inštitúciám, a to 35,5 %, a odosielanie objednávok dodávateľom, a to 33,8 %," spresnil Rozboril.
Technológie rádiofrekvenčnej identifikácie (RFID) využíva 4,7 % podnikov s 10 a viac zamestnancami. Najčastejšie sa využíva RFID na osobnú identifikáciu alebo kontrolu prístupu.
Takmer 17 % podnikov túto technológiu využíva na identifikáciu výrobku ako ochranu pred krádežou a rovnakým podielom aj na sledovanie zásob a tokov v zásobovacom reťazci. Odvetvie, ktoré RFID využíva najviac, je doprava a skladovanie.
Na prieskume sa zúčastnilo 4635 podnikov, z toho 3617 s viac ako 10 zamestnancami.