To, že investori ohlasujú miliardové kasíno a minister financií ho víta, ešte nemusí znamenať, že sa stane realitou.
BRATISLAVA. Megaprojekt najväčšieho európskeho kasína, ktoré by do piatich rokov malo vyrásť v Bratislave, má minimálne jedného predchodcu. Harrah's, jeden z dvoch hlavných investorov slovenského projektu Metropolis, už raz najväčšie kasíno v Európe plánoval. V Slovinsku. Zo svojich plánov však ustúpil.
Podobnosť čisto náhodná?
Slovinský projekt bol zvolený rovnako ako Metropolis v atraktívnej lokalite. V Slovinsku malo ísť podľa informácií www.wieninternational.at. o okolie mesta Nova Gorica. Táto lokalita je dostupná pre Rakúšanov a Talianov. Aj tu sa, podobne ako v prípade projektu v Jarovciach, predpokladalo, že počet hostí bude ročne takmer päť miliónov - 4,5 milióna. Megakasíno tam mala stavať domáca turistická spoločnosť Hit spolu s Harrah's Entertainment. Otvárať sa malo v roku 2010.
Po ohlásení projektu Slovinci tak ako Slováci oznámili, že pripravujú novelu zákona o hazardných hrách. Slovinská novela mala umožniť vstup zahraničných spoločností do tohto biznisu.
Rok po ohlásení projektu však Harrah's oznámil, že z megakasína nič nebude: nedohodol sa so svojim slovinským partnerom. „Nedokázali sme sa zhodnúť na niektorých kľúčových veciach. V biznise sa to občas stáva, pričom za tým netreba hľadať nič viac," povedal nám včera Andrew Tottenham z Harrah's.
Aj u nás by sa v zákone malo vytvoriť prostredie pre „super kasíno", ktoré by podľa informácií ministerstva financií malo napríklad prevádzkovať najmenej 50 hracích stolov a minimálne päťsto výherných prístrojov.
Ministerstvo hospodárstva, pod ktoré cestovný ruch spadá, o investícii veľa nevie. „Ministerstvo oficiálne nekontaktovalo spoločnosť, ktorá avizovala projekt v Jarovciach. Investor nepožiadal ani o poskytnutie investičnej pomoci a rezort s ním doteraz nerokoval," povedal Dárius Bošjak z tlačového oddelenia ministerstva hospodárstva.
Hazardná kačica?
S vyjadreniami o dôveryhodnosti megaprojektu sú opatrní aj analytici: „V súčasnosti je táto vízia otázna, keďže celosvetovo nízky dopyt nemusí presvedčiť banky o úspechu projektu. Hľadanie finančnej podpory tak bude s ohľadom na povahu a rozmer investície sťažený," povedal Dávid Dereník z UniCredit Bank.
Druhý investor TriGranit si problémy s financovaním nepripúšťa: „Ako jeden z najväčších európskych developerov máme za sebou dostatok skúseností na to, aby o našom projekte nemusel naozaj nikto pochybovať," povedal Simon Bayley z firmy.
K otázke, či projekt vidí rovnako optimisticky, sa ministerstvo financií nevyjadrilo.