BRATISLAVA. Burza v Massachusetts v Spojených štátoch ponúka na predaj 15 miliónov ton emisných kreditov AAU. Ponuku dala 26. augusta. Pôvodne ju plánovala uzatvoriť 16. septembra. Zatiaľ sa tak nestalo a svoju ponuku predlžuje.
Podľa pointcarbon.com odborníci špekulujú, či nejde o slovenské emisné kredity, ktoré od nás kúpila garážová firma Interblue Group. World Energy Solutions, ktorá cez burzu v Massachusetts tieto emisné limity ponúka, však tvrdí, že ide o zelené emisie, teda, že krajina, z ktorej pochádzajú, má vypracovaný zelený projekt. Slovensko odštartovalo zatepľovací program, no je otázne, ako tento program vnímajú možní kupci.
Podľa českého vyjednávača Pavla Zámyslického s World Energy Solutions rokuje aj Česká republika, ktorá by chcela predávať svoje emisie prostredníctvom burzy. „Zatiaľ sme s nimi nepodpísali konečný kontrakt, len zmluvu o budúcej zmluve," povedal Zámyslický.
Nevedel konkretizovať pôvod kreditov, ktoré sa ocitli na burze, no myslí si, že by mohlo ísť o ich, teda české kredity. Priznal totiž, že 15 miliónov ton, ktoré burza ponúkla na predaj, je očakávaný objem, ktorý plánujú dať do obehu aj Česi. Americká firma bola jednou z viacerých, prostredníctvom kto〜rých chceli Česi ponúknuť svoje emisie do aukcie.
Praha zatiaľ predala podľa pointcarbon.com už takmer 70 miliónov emisných kreditov AAU piatim kupcom. Štyri z týchto obchodov sa uskutočnili v posledných šiestich týždňoch. Prvý obchod uzavreli Česi s Japonskom, keď predali 40 miliónov emisných kreditov za viac ako desať eur za tonu. Česko chce predať ešte okolo 30 miliónov emisných kreditov.
Slovensko zatiaľ predalo len 15 miliónov emisných kreditov, po 5,05 eura za tonu s eurovým bonusom. Zarobili na nich neznámi majitelia americkej firmy Interblue Group. Ak Dušan Čaplovič nezruší kontroverznú emisnú zmluvu, budú môcť od nás za rovnakú cenu odkúpiť aj ďalších 35 miliónov ton. Slovenská vláda počíta v budúcoročnom štátnom rozpočte s približne 66 miliónmi eur práve z predaja emisných kreditov.