BRATISLAVA. Deficit štátneho rozpočtu bude tento rok viac ako trojnásobne vyšší oproti plánu. Z novely zákona o štátnom rozpočte, ktorá sa do parlamentu dostala cez zrýchlené legislatívne konanie, vyplýva, že dosiahne 3,154 miliardy eur, čo je zhruba 95 miliárd korún. Koalícia minulý rok schválila rozpočet s deficitom zhruba jednej miliardy. Kríza však ukrojila tento rok z rozpočtu až dve miliardy eur z daní. Vláda sa však rozhodla, že v kríze nebude výdavky znižovať, aby podporila ekonomiku, preto sa celý výpadok daní zmenil na vyšší schodok.
„Potreba revízie tohtoročného rozpočtu je viacmenej technická, pretože plánujeme zachovať súhrnné výdavkové limity ministerstiev na úrovni, na akej sú naplánované. Sme presvedčení, že rok 2009 je o stimulácii ekonomiky a je to aj všeobecná zhoda v únii. Vytýkali nám, že stimulačný efekt je nedostačujúci, o to paradoxnejšie by ho bolo zmenšovať," povedal ešte v auguste minister financií Ján Počiatek.
Opozícia aj ekonómovia hovoria, že bolo treba šetriť viac. Vysoký nárast deficitu v tomto a budúcom roku sa totiž prejaví na náraste úrokov zo štátneho dlhu a bude menej peňazí napríklad na školstvo, zdravotníctvo či sociálne veci. Kým vlani išlo z rozpočtu na úroky z dlhu okolo 27 miliárd korún (0,9 miliardy eura), v roku 2012 by to pre vysoké deficity malo byť až 1,37 miliardy eura (41,3 miliardy korún).
„Tento rok to flákajú a nešetria, pretože si málokto všíma, akým problémom je tohtoročný deficit," povedal ekonomický expert SDKÚ Vladimír Tvaroška. Myslí si, že vláda si tento rok naschvál nechala veľký deficit, aby sa pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok mohla pochváliť s výraznejším šetrením. Plán tohtoročného deficitu verejných financií je 6,3 percenta HDP, budúci rok to má byť 5,5 percenta.
„Nič sme umelo nezvyšovali ani neprispôsobovali. Silný záväzok konsolidovať v roku 2010 je výsledkom vzájomnej politickej dohody v koalícii," reaguje hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Deficit má teda klesnúť o 0,8 percenta HDP. Pokles však možno bude napokon menší. „Predpokladám, že deficit by tento rok mohol skončiť bližšie k šiestim percentám," povedal ekonóm UniCredit Bank Ján Tóth. Pôvodný odhad schodku totiž ministerstvo financií robilo v čase, keď očakávalo pád ekonomiky tento rok o 6,2 percenta, neskôr však predpovede zmiernilo na 5,7 percenta. „Miera, akou vláda mohla ovplyvniť ekonomiku, je malá. Viac by krajine pomohlo, keby vláda výraznejšie šetrila," povedal ekonóm Tatra banky Róbert Prega.