Odporcovia ropovodu Bratislava-Schwechat cez Žitný ostrov dostali čas nadýchnuť sa a pripraviť si všetky argumenty. Pelegrini stiahol zákon z parlamentu. Pelegrini sa stiahol
BRATISLAVA. „V oblasti starostlivosti o životné prostredie považujem za dôležité pripomenúť životnú potrebu a prioritu Slovenska chrániť si a starať sa o zdroje pitnej vody." Aj týmito slovami sa premiér Robert Fico uchádzal v auguste 2006 o dôveru pre svoju novú vládu.
Jeho vláda však v roku 2009 plánuje unikátne zdroje pitnej vody na Žitnom ostrove ohroziť ropovodným prepojením Bratislava - Schwechat. Ak by došlo k havárii, budú zdevastované.
Rakúsko verzus Slovensko
Viedeň podmienila vstup
Slovenska do EÚ odstavením atómky V 1. Dlhodobo vyčíta
výstavbu 3. a 4. bloku v Mochovciach a atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach.
Rezolútne odmieta z ekologických dôvodov výstavbu spoločnej vodnej elektrárne na Dunaji.
Viedeň nám nepomohla
pri januárovej plynovej kríze.
Včera svitla nádej, že sa zámer vláde nepodarí. Poslanec Smeru Peter Pelegrini totiž stiahol svoj návrh, podľa ktorého by bolo možné budovať ropovody aj na Žitnom ostrove. „Nebolo mojím záujmom ohroziť pitnú vodu. Mám ju rád," povedal Pelegrini. Urobil tak vraj z vlastnej iniciatívy.
Novelu tak bude vláda pravdepodobne tlačiť buď cez iného poslanca, alebo cez ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Ten ropovodu Bratislava - Schwechat cez Žitný ostrov drukuje. Nevidí žiaden problém v znížení jeho ochrany. Argumentuje tým, že ho už aj tak v súčasnosti ohrozuje Slovnaft a čerpacie stanice na tomto území. Ropovod by mal byť iba čerešničkou na torte.
Minister sa okrem toho snaží navodiť dojem, že trasa ropovodu cez Žitný ostrov je iba jedna z alternatív. Aká by mala byť druhá možnosť, však sám povedať nevedel. Nespomenul si ani na návrh vodárov ťahať ropovod cez Záhorie a rieku Moravu do Rakúska. Táto trasa by však viedla cez rakúsky Národný park Donauauen, ktorý si Rakúšania vysoko chránia.
OMV, ktorý má spolu s Transpetrolom ropovodné prepojenie postaviť, sa vyhol otázke, prečo by malo viesť cez naše chránené územie, a nie cez rakúske. „Sme presvedčení, že Transpetrol vyberie najvhodnejšiu trasu," odkázal OMV. V Transpetrole sú však už zdá sa rozhodnutí. Ak tomu nič nezabráni, ropovod povedie cez Žitný ostrov. Obchádzka by podľa Mikuláša Rakovského z Transpetrolu bola drahšia.
Fico nepovedal nie ani áno
Vo vládnom Smere ešte môže pre ropovod nastať trenie. Úplne iný názor ako Jahnátek má totiž zastupujúci minister životného prostredia Dušan Čaplovič. „Voda je najcennejšie bohatstvo, ktoré si musíme chrániť. Nesúhlasím s tým, aby sa nad strategické záujmy Slovenska, medzi ktoré patrí ochrana pitnej vody, nadradili akékoľvek iné záujmy," napísal v stanovisku.
No ak by sa znížila ochrana Žitného ostrova, ani Čaplovičov odpor by nemusel nič znamenať. Generálny riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Daniel Gemeran tvrdí, že aj negatívne stanovisko rezortu životného prostredia môže byť zbytočné. „Potom je to už všetko vydláždené."
Premiér Fico nepovedal ropovodu áno, ale ani nie. Vo svojom včerajšom stanovisku sa len vysmial opozícii, že zvoláva tlačovku k Pelegriniho návrhu, pričom ho už poslanec Smeru stiahol.
Jahnátek: Novela by bola dobrá
Minister hospodárstva ĽUBOMÍR JAGHNÁTEK obhajuje trasu ropovodu cez Žitný ostrov. Vraj sa len vráti stav spred roku 2005.
Prečo má ísť ropovod cez Žitný ostrov?
„Len sa vracia stav spred roku 2005. Vtedy došlo k určitým pozičným hrám medzi firmami Dunaj Trade a Slovnaft. Je to len otvorenie možnosti. Kadiaľ pôjde trasa, bude výsledkom normálneho posudzovania vplyvu na životné prostredie."
Nemá však OMV sľúbenú práve trasu cez Žitný ostrov? Vyplýva to z ich vyjadrení.
„Samozrejme, že pre nich by bola najvýhodnejšia táto trasa. Majú vykúpené územie práve na pripájací bod cez túto trasu. Upozornili sme ich však, že ten ropovod môže ísť aj inou stranou."
Vy ste však podpísali memorandum o porozumení.
„Tam nič takéto nie je napísané."
Vaše slová z memoranda sú, že už začiatkom budúceho roka sa začnú prípravné práce na ropovode.
„Myslel som tým projektovú dokumentáciu a hľadanie alternatív pre jednotlivé trasy."
Ešte pred podpisom memoranda však zo strany poslanca za Smer vyšla iniciatíva znížiť ochranu Žitnému ostrovu. Trváte na tej novele?
„Myslím si, že novela bola dobrá v tom, že by len vrátila stav spred roku 2005."
Súčasná vysoká ochrana sa však uzákonila aj vďaka poslancovi Smeru Jurajovi Blanárovi. Prečo Smer robí niečo, proti čomu protestoval?
„Nie som Blanár a ani som nebol pri tom."
Katarína Ragáčová