SME

Pred 80 rokmi sa začala Veľká hospodárska kríza

Nereálne očakávania a nesprávne hodnotenie rastu americkej ekonomiky spôsobili, že pred 80 rokmi - 24. októbra 1929 - nastal krach newyorskej burzy.

(Zdroj: Ilustračné - ČTK/AP)

NEW YORK. Začala sa najväčšia svetová hospodárska kríza v dejinách ľudstva. Medzi často udávané dôvody jej vzniku patrí silná expanzia ponuky peňazí zo strany centrálnej banky USA, ktoré neboli kryté zlatom, počas rokov 1921 1929, čo viedlo k inflácii vo výške približne 63 % v priebehu týchto ôsmich rokov.

Najväčšie otrasy finančných trhov v 20. storočí

24. októbra 1929 - "Čierny štvrtok" na newyorskej burze odštartoval svetovú hospodársku krízu. O niekoľko dní neskôr sa oslabil Dow-Jonesov index (DJIA) o rekordných 13 percent. Pokles cien akcií pokračoval do roku 1932, keď ich cena dosiahla v priemere jednu šestinu úrovne roku 1929. Európa bola postihnutá podobne.

SkryťVypnúť reklamu

70. roky - Z dôvodu veľkého štátneho zadlženia museli Spojené štáty v rokoch 1971 a 1973 devalvovať dolár, čo znamenalo zrušenie konvertibility dolára za zlato a menovú nestabilitu. USA s ťažkosťami bojovali s infláciou a nezamestnanosťou. Ropná kríza v roku 1973 zasiahla ďalšie svetové ekonomiky a ohlásilo sa nové kolo hospodárskej recesie. V novembri 1974 boli ceny akcií na Wall Street na dvanásťročnom minime.

1982 - Vysoká zadlženosť časti latinskoamerických krajín viedla k ich platobnej neschopnosti. Mexiko a neskôr i Brazília a Argentína vyhlásili neschopnosť splatiť svoje medzinárodné záväzky. USA, ktorých banky boli hlavnými veriteľmi, a MMF najhoršiu krízu čiastočne zažehnali.

19. októbra 1987 - "Čierny pondelok" na newyorskej burze; DJIA sa oslabil o 508 bodov (22,3 percenta). V nasledujúcich dňoch nasledoval prepad aj na európskych burzách. Burzy vyspelých krajín zasiahol pokles až o tretinu pôvodnej hodnoty. Dôvodom boli vysoké ceny akcií, vysoká likvidita a kríze v Perzskom zálive. Americkému Federálnemu rezervnému systému sa podarilo uhasiť krízu poskytnutím krátkodobých pôžičiek. V priebehu pol druha roka boli straty vyrovnané a index v USA i Európe opäť stúpali.

SkryťVypnúť reklamu

1997 - Mohutnú vlnu pádov ázijských mien a akciových trhov odštartovalo Thajsko, keď bol 2. júla thajský baht po prudkom poklese prevedený na plávajúci kurz. Nasledoval odlev špekulatívneho kapitálu a mnoho bánk a podnikov sa dostalo do problémov, niekedy i bankrotov. Kríza zasiahla i ďalších "ázijských tigrov" (Malajziu, Filipíny, Indonéziu, Hongkong) a spochybnila hodnotenie ich ekonomík ako hospodársky zázrak. Taktiež Japonsko zažilo veľký otras, keď v novembri zbankrotovali štyri významné finančné inštitúcie.

17. augusta 1998 - Ruská vláda a centrálna banka oznámili zmenu politiky výmenného kurzu rubla, spočívajúcu vo výraznom uvoľnení kurzu rubla. Súčasťou opatrení, ktoré mali vyviesť krajinu z finančnej krízy, bolo i trojmesačné moratórium na splácanie zahraničného dlhu. V nasledujúcich týždňoch klesol kurz rubľa voči doláru z pôvodných približne 7:1 až na 20:1.

SkryťVypnúť reklamu

12. januára 1999 - Počas "čierneho utorka" na brazílskej burze prepadla inak stabilná brazílska mena real oproti doláru o viac ako osem percent na maximálne povolenú hranicu 1,32 realu za dolár. Napätie spustil stabilný brazílsky štát Minais Gerais, už 6. januára vyhlásil 90-denné moratórium na splátky svojho dlhu voči federálnej vláde.

V 20. rokoch 20. storočia prežívala Amerika zlaté časy. Darilo sa ekonomike, vnútornému aj zahraničnému obchodu, prekvitala výroba. Ešte 3. septembra 1929 si vytvorila burza cenných papierov (NYSE) v New Yorku nový historický rekord. Jej index Dow Jones Industrial Average (DJIA) dosiahol úroveň 381,17 bodu, od začiatku januára 1928 vzrástol o 190 bodov. Pritom do tretieho desaťročia 20. storočia (1921-1930) vstupoval index so 60 bodmi.

SkryťVypnúť reklamu

Panika na čierny štvrtok

Americký hospodársky zázrak sa skončil v osudný "čierny štvrtok" 24. októbra 1929. V centre svetového finančníctva na newyorskej Wall Street naraz prepukla panika - celkom zmizli nákupné príkazy a zostali iba ponuky na predaj. Každý sa chcel čo najrýchlejšie zbaviť akcií, ktoré sa z minúty na minútu stávali bezcenným kusom papiera.

Nasledujúci deň zasiahli správy o situácii na americkej burze európske trhy a postarali sa o "čierny piatok". Nasledoval "čierny pondelok", "čierny utorok"... V priebehu niekoľkých dní poklesli kurzy akcií o 75 až 90 percent. Počas prvého dňa krízy sa predalo 13 miliónov akcií, o niekoľko dní neskôr dokonca 16 miliónov.

Pokles cien akcií pokračoval do roku 1932, keď cena akcií dosiahla v priemere jednu šestinu úrovne roku 1929. Hrubý domáci produkt USA poklesol v rokoch 1929 až 1933 o 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia v panike vo veľkom vyberali peniaze. Tým krachovali aj banky a vkladatelia prichádzali o svoje úspory.

Každý štvrtý bez práce

Následky krízy boli katastrofálne. V rokoch 1929 až 1933 vzrástla v USA nezamestnanosť z 1,6 na takmer 17 miliónov ľudí, bez práce bolo bezmála 25 percent Američanov. Tisícky podnikateľov, ktorí si požičali na zvyšovanie produkcie, o ktorú už nikto nestál, bankrotovali.

Zatvárali sa továrne a bane, ceny poľnohospodárskych výrobkov sa v dôsledku nadúrody znížili o 50 percent, kríza postihla farmárov. Veľkoobchodné ceny sa zrútili aj v ďalších sektoroch hospodárstva. Dostupné materiály uvádzajú, že počas prvých 10 mesiacov roka 1930 skrachovalo v Spojených štátoch 744 bánk a v 30. rokoch sa ich z bankového systému krajiny stratilo 9000.

SkryťVypnúť reklamu

Americká vláda zaujala ku kríze neutrálny postoj a odmietala akékoľvek zásahy do súkromného sektora. Zmenu postoja priniesol až nástup prezidenta Franklina D. Roosevelta a jeho program New Deal (Nový údel), ktorý počítal okrem iného so zamestnaním viac ako dvoch miliónov osôb vo verejných programoch. Ďalším krokom americkej vlády bolo oddelenie súkromného a investičného bankovníctva v rámci Glass-Steagallovho zákona, ktorý bol zrušený až v roku 1999. Súčasne bolo zavedené povinné poistenie vkladov a schválené zákony na ochranu drobných akcionárov.

Kríza v USA, ktoré boli najväčším svetovým veriteľom, sa rozšírila aj do Európy. Na vrchole krízy bolo v Nemecku bez práce viac ako šesť miliónov, vo Veľkej Británii štyri až päť miliónov ľudí. Približne milión ľudí bol podľa odhadov bez práce na vrchole krízy v Československu. V Európe expandoval nacistický režim, ktorý sa dostal k moci okrem iného práve aj v dôsledku hospodárskej krízy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (26. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.780
CZK 24.929
JPY 162.800
CAD 1.575
GBP 0.853
HUF 406.530
PLN 4.268
CHF 0.942
SEK 11.002

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 524
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 827
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 003
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 262
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 240
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 213
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 981
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 349
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 27 984
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 22 776
  3. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 17 255
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 548
  5. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 4 574
  6. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 459
  7. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 3 898
  8. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 3 436
  1. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  3. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  4. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Tupou Ceruzou: Pápež František
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predikcie zverejnila Národná banka Slovenska.

Rizikom je najmä globálny vývoj.


TASR 4
Šéfka ECB Christine Lagardová. 

ECB bude možno musieť opäť prehodnotiť svoju prognózu.


TASR
Ilustračné foto

Obchodná vojna by sa mohla zmierniť.


TASR
Slavomír Molnár

Slavomír Molnár tvrdí, že trh ožil a lepšie sadzby si treba s bankou vyjednať.


7
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  3. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 27 984
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 22 776
  3. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 17 255
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 9 548
  5. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 4 574
  6. Ján Valchár: O Otíkovi Rákosníkovi v Bielom dome a žuvačke vo Vatikáne 4 459
  7. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy) 3 898
  8. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 3 436
  1. Radko Mačuha: Bombic začal verbálne útočiť na Fica. ( pozor vulgarizmy)
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu
  3. Věra Tepličková: Už aj ty... Kéry?
  4. INESS: Cena zamestnanca opäť narástla
  5. Radko Mačuha: Si herec, či politik?
  6. Tupou Ceruzou: Pápež František
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
SkryťZatvoriť reklamu