Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Ropovod Bratislava – Schwechat, ktorý by mal viesť cez chránený Žitný ostrov, nie je pre vládu ešte stratený. Ministerstvo životného prostredia predložilo minulý pondelok veľmi urýchlenú nepriamu novelu zákona o ochrane prírody.
Podľa návrhu rezortu by vláda mohla povoliť stavby vo vyššom verejnom záujme v chránených územiach. Ak by sa tento návrh schválil, podľa Greenpeace Slovensko hrozí, že by niektoré kontroverzné projekty dostali na Slovensku zelenú. Greenpeace poukazuje práve na projekt ropovodu, ktorý by v prípade havárie mohol ohroziť slovenské podzemné zásoby pitnej vody.
Čítajte stĺpček Mariána Leška: Opakujú
Rezort životného prostredia považuje presadenie týchto zmien za mimoriadne dôležité. Až tak, že preň porušilo zákon, tvrdí Greenpeace. Skrátilo totiž lehotu na pripomienkovanie z najkratších možných sedem dní na päť dní. Hovorca ministerstva Michal Kaliňák tento krok obhajuje tým, že ak nastanú mimoriadne okolnosti, tak je možné skrátiť bežný postup.
Prečo ide o „naliehavý“ prípad, však zastupujúci šéf ministerstva Dušan Čaplovič v odôvodnení návrhu nevysvetľuje. Na otázku SME, či zámerom nebol práve ropovod Bratislava – Schwechat, neodpovedal.
Vládny Smer sa však minulý týždeň prekvapivo ľahko vzdal návrhu, ktorý tlačil cez svojho poslanca Petra Pelegriniho. Ten navrhoval, aby sa Žitnému ostrovu odobrala najvyššia vodohospodárska ochrana a aby sa práve z dôvodu vyššieho verejného záujmu mohol cez chránené územie stavať ropovod Bratislava – Schwechat. Proti tomu sa však ozvali bratislavskí vodári, opoziční poslanci, ale aj primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.
Čaplovič minulý týždeň povedal, že nesúhlasí s tým, aby sa nad ochranu pitnej vody nadradili akékoľvek iné záujmy. Premiér Robert Fico však nepovedal proti ropovodu zásadné nie. Iba sa vo svojom stanovisku vysmial opozícii, že organizuje tlačovú konferenciu k Pelegriniho návrhu, pričom ho už poslanec Smeru stiahol.
Najnovší návrh z dielne Čaploviča má platiť od januára. Na začiatok roka si pritom minister hospodárstva načasoval začatie prípravných práce pre ropovod Bratislava – Schwechat cez Žitný ostrov.