BRATISLAVA. Ropovod z Bratislavy do Schwechatu cez Žitný ostrov je stále reálny vďaka zrýchlenej Čaplovičovej novele zákona o ochrane prírody. Už v najbližších dňoch by o nej mala rozhodovať vláda ako o „naliehavej záležitosti".
Ropovod tak stále „žije", hoci len pred týždňom musel stiahnuť návrh na odobratie najvyššej ochrany Žitnému ostrovu poslanec za Smer Peter Pelegrini. Urobil tak po kritike vodárov, ktorí tvrdia, že ropovod cez Žitný ostrov môže ohroziť významné zásoby pitnej vody na Slovensku.
To, že vodári hovoria o ohrození podzemných vôd pravdu, dokazuje aj stanovisko ministerstva životného prostredia k posudzovaniu vplyvov na životné prostredie.
To, čo sa teraz deje okolo environmentálnych zákonov, potvrdzuje starú známu vec: nepriame novelizácie sú priamym legislatívnym svinstvom. Čítajte viac v komentári Mariána Leška: Priamy ťah za nepriamou výnimkou
Ministerstvo totiž odmietlo povoliť stavbu ropovodu cez Žitný ostrov už pred štyrmi rokmi: „Územie Žitného ostrova predstavuje najväčšiu zásobáreň pitnej vody v strednej Európe. Prípadná havária budúceho ropovodu by mala katastrofálne dosahy na kvalitu podzemných a povrchových vôd, pričom v danej oblasti už i malé množstvo ropných látok môže spôsobiť kontamináciu obrovského množstva vôd na dlhé obdobie. A podľa prevládajúceho smeru prúdenia podzemných vôd môže kontaminovať vodárenské zdroje na celom území Žitného ostrova."
Aj ministerstvo vnútra malo výhrady. Upozornilo, že v prípade havárie hasiči nedisponujú technickými zariadeniami, aby mohli zabezpečiť likvidáciu ropy v toku Dunaja.
„Hasiť" ekohaváriu je ťažké
Hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru Silvia Jančovičová tvrdí, že v súčasnosti sú hasiči vybavovaní novou technikou, ktorá spĺňa európske štandardy. Upozorňuje však, že priebeh a zdolanie ekologickej havárie na vodnom toku závisí od viacerých faktorov.
„Miestom úniku, rozsahom, záchytným miestom a rýchlosťou prúdenia v danom okamihu, teda ako rýchlo a kde sa bude uniknutá látka šíriť." Ministerstvo životného prostredia v stanovisku z roku 2005 upozornilo, že riziko poškodenia potrubia môže byť značné. „Pri záplavách sa zmení konzistencia pôdy, môže nastať jej pohyb a tým aj tlak na potrubie, keď sa riziko poškodenia úniku ropy nedá vylúčiť."
Existuje pritom aj riziko úmyselného poškodenia ropovodu. „Cielený útok na citlivé miesta hospodárstva, medzi ktoré ropovod cez Žitný ostrov patrí, by bol vykonaný tak, aby spôsobil čo najväčšie škody," píše sa v stanovisku rezortu životného prostredia, podľa ktorého nie je možné vylúčiť teroristický útok či útok kriminálnikov: „Pri presadzovaní svojich záujmov môžu nátlakovo pôsobiť aj kriminálne skupiny."
Dúfa aj župan Bajan
Včera apeloval na zastupujúceho ministra životného prostredia Dušana Čaploviča aj bratislavský župan Vladimír Bajan. Požiadal ho, aby sa pripravované úpravy v zákone o ochrane prírody netýkali takej stavby, ako je ropovod, povedala Bajanova hovorkyňa Milka Podmajerská.
Čaplovič mal túto požiadavku akceptovať. Na priame otázky SME však neodpovedal ani včera.