BRATISLAVA. Konečná cena za sprivatizované Slovenské elektrárne stále nie je doriešená. Vláda totiž včera odložila rokovanie o návrhu ukončenia ich privatizácie. Mala pritom iba odsúhlasiť dohodu medzi ministerstvom hospodárstva a Enelom, 66 percentným akcionárom elektrární. Podľa dohody má byť konečná cena 839 miliónov eur, čo je suma, ktorú už Enel Slovensku zaplatil.
Dohoda mala znamenať, že slovenská vláda nebude požadovať doplatok za elektrárne. Ale ani Enel nebude žiadať preplatenie svojej pohľadávky vo výške 113 miliónov eur, ktorá sa týkala dostavby vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Ešte pred privatizáciou totiž Taliani platili za stavebné práce na diele.
Privatizácia SE
Enel odkúpil v roku 200566 percent akcií Slovenských elektrární, zvyšok ostal štátu.
Kúpna cena bola 839 miliónov eur.
Vláda mala doplatiť 113 miliónov eur za stavebné prácena vodnom diele Gabčíkovo.
O stiahnutie dohody z rokovania vlády požiadal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, hoci pôvodne tvrdil, že to boli ministri, kto mal s odklepnutím dohody problém. „Boli tam nejaké nedoriešené otázky zo strany členov vlády, tak sme dali priestor, aby sa to celé ešte vykonzultovalo," povedal po rokovaní vlády Jahnátek. Ktorí ministri a aký problém mali, odmietol povedať.
Podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho však na rokovaní vlády ani jeden z ministrov žiadne pripomienky nevyslovil. Návrh mal podľa neho Jahnátek stiahnuť ešte predtým. „Neviem, či debatoval s niekým, ale oficiálne nedebatoval," povedal Vážny.
Jahnátek aj napriek tomu tvrdí, že s ministrami hovoril, no ešte pred rokovaním vlády. Viac odmietol povedať.
Pred týždňom však mal problém s touto dohodou predseda koaličnej SNS Ján Slota. Tvrdil, že pohľadávka, ktorú nám Taliani odpustili, je len fiktívna. Chcel okrem toho presvedčiť svojich koaličných partnerov, aby si od Enelu vypýtali doplatok.
Jahnátkovi mohol rozkázať stiahnuť dohodu premiér Robert Fico. Slota ho totiž požiadal o rokovanie na túto tému. Včera pre TASR potvrdil, že sa s Ficom stretol. „Tých osem žalôb, ktoré boli podané v rámci Gabčíkova, sú stále v hre a stále všetko prebieha. Osobne si myslím, že budeme v týchto žalobách úspešný. Myslím si, že v tomto máme zhodu s premiérom," povedal. Premiér na otázky nereagoval. V minulosti však hrozil Slovenským elektrárňam vyvlastnením.