BRATISLAVA. „Nevidím dôvod, prečo by sa mal podnik v takomto prípade brániť," odpovedal Dárius Bošjak z komunikačného oddelenia ministerstva hospodárstva na otázku, akým spôsobom môže podnik protestovať proti zaradeniu medzi strategické podniky. Zároveň potvrdil, že za strategickú môže byť označená každá firma, ktorá má viac ako 500 zamestnancov. Pre podnik by to napríklad znamenalo, že v prípade predaja by naň mal predkupné právo štát, a to za cenu, ktorú určí znalec, nie trh. Navyše, nemohol by zo zákona hromadne prepúšťať.
Republiková únia zamestnávateľov proti návrhu zákona protestuje. Vidí za ním skrytú snahu o znárodňovanie. „Ak je pre našu vládu vzorom hospodárska politika Venezuely a jej prezidenta Huga Cháveza, tak sa pýtam, či je naším cieľom i životná úroveň krajín Latinskej Ameriky," povedal Jozef Špirko, viceprezident únie.Podobne návrh zákona hodnotí Podnikateľská aliancia Slovenska : „Vláda namiesto vytvárania priaznivých podmienok na rozvoj aktivít súkromného sektora posilňuje svoj vplyv a zneisťuje investorov," povedal Róbert Kičina, výkonný riaditeľ aliancie.
Bošjak kritikov upokojuje: „Zdôrazňujeme, že podľa tohto zákona sa bude postupovať výlučne v ojedinelých prípadoch a navyše v situácii, keď podnik bude v zlej hospodárskej situácii." Zákon podľa jeho slov bude mať v prípade schválenia obmedzené trvanie - do konca roka 2010.
Peniaze až po realizácii
Podľa ministerstva hospodárstva by návrh zákona nemal mať vplyv na verejné financie. Zároveň však minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v stredu povedal, že ak zákon prejde parlamentom, bude musieť ministerstvo financií počítať s určitou rezervou.„Samotný zákon nezakladá nároky na verejné financie. Takáto situácia nastane až vtedy, ak sa vláda rozhodne označiť podnik za strategický a dočasne prevziať jeho riadenie. Ak to nastane, bude možné predložiť kalkuláciu nákladov, ktoré s rozhodnutím budú spojené," spresňuje Bošjak.
Zákonom chce ministerstvo hospodárstva bojovať proti kríze. Vznikol však na záchranu Nováckych chemických závodov, ktoré sú od septembra v konkurze. Tie ho vyhlásili pre takmer 20miliónovú pokutu v eurách od Európskej komisie za kartelovú dohodu. Podnik včera neuspel na Súde prvého stupňa Európskych spoločenstiev v Luxemburgu s návrhom na odklad pokuty.
Zaskočené Rakúsko
Titulkom „Slovensko zavádza predkupné právo pre firmy" upozornil na vládou schválený návrh zákona aj rakúsky denník Die Presse.„Slovenská vláda už nechce prichádzať len ako záchranca do veľkých podnikov, ktoré sa dostali v kríze do problémov. Namiesto toho zavádza nový zákon o takzvaných strategických podnikoch. V ňom si vyhradzuje predkupné právo na strategické podniky, ktoré bude zachraňovať," napísal Die Presse.Noviny tiež postrehli, že zákon je vo viacerých bodoch sporný. Napríklad pre spomínané predkupné právo vlády.