BRATISLAVA. V posledných dňoch cena ropy poskočila nad 80 dolárov za barel. Od začiatku roka zdražela asi o polovicu, no na maximá z minulého roka sa nedostala. Ťahali ju hlavne pozitívne správy o raste americkej ekonomiky či predpovede o konci recesie v Spojených štátoch. Tamojšia ekonomika totiž v treťom štvrťroku rástla o 3,5 percenta, čo prekonalo pôvodné odhady.
Hovoriť však pre rast cien ropy o blížiacom sa konci krízy je podľa niektorých analytikov predčasné.
Signály na trhu Za skončenie recesie:
výrazný rast spotrebiteľskej a podnikateľskej dôvery, rast objednávok priemyslu, expanzia Ázie, stabilita finančných trhov a veľmi lacný kapitál, zlepšenie trhu nehnuteľností. Proti skončeniu recesie:
rastúca nezamestnanosť, nízke investície podnikov, ústup vládnych stimulov, zadlženie domácností a rastúce zadlženie štátu, drahé komodity opäť tlačia infláciu nahor, opatrnosť bánk pri úveroch.
Napriek zlepšeniu ekonomických štatistík je nezamestnanosť vo svete stále v červených číslach, upozornil analytik spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak. „S vysokým počtom ľudí bez práce sa stabilný rast nedá predpokladať.“ Podľa neho by ropa do konca tohto roka mohla mierne zdražieť: „Prudší rast ceny by mohli vyvolať údaje o zvýšení spotrebiteľských výdavkov.“
Vraví, že drahšia ropa síce podporuje ekonomický optimizmus, no zvyšuje výrobné náklady podnikom. „Cena ropy nad 100 dolárov za barel urýchlila minulý rok recesiu,“ dodal.
Analytik Volksbank Vladimír Vaňo tiež nevidí skorý koniec recesie optimisticky. „Globálny priemysel, ako aj komoditné trhy môže ešte v nasledujúcich štvrťrokoch čakať hrboľatá cesta spojená s výkyvmi oboma smermi,“ povedal. Proti rýchlemu koncu krízy podľa neho hovorí aj doznievanie vplyvu vládnych stimulov, ktoré ťahali oživenie ekonomík. Predpokladá, že cena ropy sa bude v najbližšom polroku pohybovať od 39 do 80 dolárov za barel.
Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank si myslí, že za správami o oživení ekonomík, ktoré ťahali zdražovanie ropy, boli práve vládne stimuly a balíčky, ako napríklad šrotovné. „Cena ropy nemusí vždy odrážať aj vývoj ekonomík,“ povedal. Nahor ju podľa neho potiahli aj špekulácie investorov či slabý dolár.
Pokles dolára vidí za rastom ceny ropy aj analytička Poštovej banky Eva Sadovská: „Vyššie ceny ropy sú v súčasnosti podporované aj slabším dolárom, ktorý dosahuje viac ako ročné minimá.“ Na akej úrovni sa ceny ropy ustália, je ťažké odhadnúť. Rozhodovať budú podľa nej „signály týkajúce sa zotavovania globálnej ekonomiky“.