BRATISLAVA. Do zápasu o budúceho guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) zatiahol parlament aj Európsku centrálnu banku (ECB). Požiadal ju, aby sa vyjadrila k novele zákona, ktorá umožňuje súčasnému guvernérovi NBS Ivanovi Šramkovi, aby sa znovu uchádzal o kreslo guvernéra.
Novela nie je len o Šramkovi. Ak v parlamente prejde, otvorí cestu k zápasu o guvernérsku stoličku aj terajšiemu viceguvernérovi Viliamovi Ostrožlíkovi. Súčasná legislatíva to ani jednému z nich neumožňuje.
Kšefty či nezmysel?
Opozícia považuje žiadosť Národnej rady, ktorú poslala do Frankfurtu, za nepochopiteľnú až komickú.
Obviňuje koalíciu, že sa tým len snaží zakryť netransparentný spôsob zmeny zákona o Národnej banke nepriamo cez novelu zákona o platobných službách.Podľa opozície sa vláda dohodla s vedením banky, že nebude kritizovať štátny rozpočet a zásahy do druhého piliera a za to im umožní kandidovať.
„To, že guvernér Šramko loboval, aby mohol byť guvernérom aj v ďalšom funkčnom období, je evidentné. To, že vládna väčšina ide zmeniť zákon, aby sa tak mohlo stať, je tiež evidentné. Je to kšeft s vládnou mocou," kritizuje poslanec Ivan Mikloš z SDKÚ.To, že môže ísť o politickú dohodu, nevylúčil ani koaličný poslanec Jozef Halecký z HZDS: „Nedá sa vylúčiť, že tá novela je nasmerovaná na konkrétnu osobu," povedal. „Je to nezmysel. Neviem o tom, že by sa to malo robiť kvôli Šramkovi," reagoval však poslanec Jozef Burian zo Smeru.
Pripomína, že novela znižuje počet členov Bankovej rady NBS z 11 na päť a ruší obmedzenie členstva v bankovej rade na dve funkčné obdobia.Poslanec Július Brocka (KDH) si myslí, že za žiadosťou do ECB nie je parlament, ale NBS. „Je to celé veľmi komické. Je do nadpráca niektorých ľudí z Národnej banky, ktorí majú záujem na urýchlenej zmene zákona. To Smer nemohlo ani napadnúť, ten nápad mohol vzniknúť len v NBS," povedal Brocka.
ECB sa vo svojom stanovisku vyhla tomu, aby komentovala zmenu podmienok pre voľbu guvernéra NBS, ktorá prichádza len necelé dva mesiace pred skončením Šramkovho funkčného obdobia. Preto sme sa na ECB obrátili s otázkou, či takáto zmena pravidiel neodporuje Štatútu Európskeho systému centrálnych bánk a nie je spochybnením nezávislosti NBS.
„Uisťujeme vás, že ECB si dôkladne prezrela novelu zákona. Nie je nič, čo by sme mohli dodať k stanovisku, v ktorom sú všetky poznámky, ktoré sme k novele chceli povedať," povedal Wiktor Krzyzanowski z tlačového oddelenia ECB. Európska centrálna banka v stanovisku neuviedla, že by novela zákona o NBS oslabovala jej nezávislosť.
Koalícia nevie
V koalícii zatiaľ nepanuje zhoda, pokiaľ ide o budúceho guvernéra. Haleckému z HZDS by opätovná voľba Šramka neprekážala. No jeho stranícky kolega a podpredseda HZDS Jozef Habánik povedal: „Keby záležalo na mne, podporil by som Ladislava Balka, aby do NBS prišla nová krv." Bývalý člen bankovej rady Balko je spolu so súčasným členom Jozefom Makúchom ďalší z kandidátov, o ktorých sa v kuloároch hovorí. Jednotní v názore na osobu budúceho guvernéra nie sú podľa informácií SME ani v Smere. Sú hlasy za Šramka aj za Ostrožlíka.
„Voľba guvernéra je tajná, nebudem sa vyjadrovať k menám," odpovedal Rafael Rafaj z SNS na otázku, či by podporil Šramka, Ostrožlíka alebo by si vedel predstaviť niekoho iného.
Národná banka zmeny zákona, ktoré predložil poslanec Burian, víta, avšak ani jej sa nepozdáva spôsob, ako sa mení zákon, ktorý sa jej týka. „Ide o poslanecký návrh a podľa NBS by bolo vhodné, aby sa takéto zmeny robili štandardnou cestou a transparentne," povedala hovorkyňa NBS Jana Kováčová.
Televízia TA3 priniesla informáciu, že Šramko by sa mal stať slovenským veľvyslancom v OECD. On to však nechcel komentovať.