BRATISLAVA. Napriek doterajšiemu priaznivému rozvoju vzájomných hospodárskych vzťahov nezodpovedajú zatiaľ výsledky obchodnej a investičnej spolupráce medzi Slovenskom a Tureckom možnostiam a kapacite oboch ekonomík. Na dnešnom slovensko-tureckom ekonomickom fóre na to upozornil prezident SR Ivan Gašparovič.
"Som toho názoru, že lepšia vzájomná informovanosť a bilaterálne aktivity na všetkých úrovniach určite prispejú k ďalšiemu prehĺbeniu obchodnej a ekonomickej spolupráce," myslí si slovenská hlava štátu.
V rokoch 2003 až 2007 došlo k štvornásobnému nárastu vzájomnej obchodnej výmeny a tá vlani už dosiahla okolo 1 miliardy eur, s aktívnym saldom na strane SR. "Náš export do Turecka predstavoval 1,3 % z celkového vývozu Slovenska. Je to už zaujímavý podiel, ale na krajinu so 70 miliónmi obyvateľov, ktorú možno dosiahnuť za jeden deň autom, je to predsa len málo," upozornil Gašparovič.
Vážnejšie výhrady vyslovil slovenský prezident predovšetkým k vzájomným investičným aktivitám. Upozornil na to, že v Turecku nie je zatiaľ evidovaná žiadna investícia zo Slovenska a v našej krajine sa nachádza turecký kapitál v hodnote len asi 3 milióny eur.
"Mimoriadne možnosti spolupráce, či už ide o obchod alebo investície, vidíme najmä v oblasti energetiky," priblížil Gašparovič, pričom upozornil na možnosť diverzifikácie dodávok zdrojov cez plynovod Nabucco či Južný prúd, ktorého realizáciu vo svojich teritoriálnych vodách odsúhlasila turecká vláda koncom októbra.
Spolupráca v cestovnom ruchu
Obe krajiny majú podľa neho tiež významné možnosti spolupráce v oblasti cestovného ruchu. Turecko totiž patrí medzi desať najvyhľadávanejších destinácií slovenských dovolenkárov. Na druhej strane aj SR zaznamenala zvýšený záujem návštevníkov z Turecka. "Som presvedčený, že aj my máme čo ponúknuť. Ako slovenské špecifikum popri historických pamiatkach a prírodných krásach by som spomenul najmä naše početné termálne kúpele," doplnil Gašparovič.
Napriek tomu, že vzťahy medzi Slovenskom a Tureckom sa posilňujú a dostávajú do čoraz lepšej pozície, podľa tureckého prezidenta Abdullaha Güla je zrejmé, že potenciál na vzájomnú spoluprácu ešte nie je naplno využitý. Zároveň zdôraznil, že v súčasnosti je už medzi oboma krajinami dobudovaný právny rámec pre rozvíjanie vzájomnej spolupráce. "Máme všetky predpoklady na to, aby sme našu spoluprácu ďalej rozvinuli," myslí si turecká hlava štátu.
Slovensko je podľa neho príbehom úspechu. "Slovensko je veľmi dynamicky sa rozvíjajúcou krajinou, dosiahlo mnoho úspechov a vyslúžilo si tým uznanie celého sveta. Stalo sa našim spojencom v NATO, vstúpilo do Európskej únie (EÚ) aj eurozóny. Toto sú veci, ktoré podnikatelia pozorne sledujú," zdôraznil počas svojho vystúpenia na slovensko-tureckom ekonomickom fóre.
Turecko je podľa Güla rovnako výrazne sa rozvíjajúcim hospodárstvom, pričom už v súčasnosti je šiestou najväčšou európskou ekonomikou. "Turecký trh je obrovský a má obrovský potenciál. Je to trh, ktorý stojí za to, aby sa využil jeho potenciál," konštatoval s tým, že možnosti vzájomnej spolupráce existujú aj pri prípadných investíciách a spoločných projektoch v tretích krajinách.