MICHIGAN. Toto oznámenie prišlo deň po tom, ako sa americký koncern prekvapivo rozhodol, že Opel nepredá a zreštrukturalizuje ho sám.
Závodné rady a odbory automobilky Opel zvolali na dnes varovný štrajk. Týmto spôsobom chcú protestovať proti rozhodnutiu správnej rady GM. Nemecká vláda podporovala predaj väčšinového podielu v Opeli kanadskému autododávateľovi Magna International a ruskej banke Sberbank. Teraz požaduje od GM splatenie úveru, ktorý poskytla Opelu.
Zrušenie 10.000 miest svojím rozsahom v podstate zodpovedá tomu, ktoré navrhovala Magna. Nemecké odbory sa však obávajú, že GM zatvorí dva zo štyroch nemeckých závodov. A z rovnakého dôvodu rozhodnutie amerického koncernu privítali britské odbory a politici, ktorí kritizovali Magnu za to, že neférovým spôsobom kvôli úverom od nemeckej vlády preferuje zachovanie pracovných miest v Nemecku na úkor Británie. Briti poukazovali na údajnú vyššiu efektivitu britských závodov.
Politici a odborári v Nemecku podporovali predaj Opela konzorciu Magna/Sberbank, keďže ho pokladali za najistejší spôsob záchrany pracovných miest v Nemecku. Dohoda o predaji, ktorú vlastne sprostredkoval nemecký kabinet, totiž obsahovala garanciu, že konzorcium nezatvorí ani jeden nemecký závod Opela.
Opel/Vauxhall celkovo v Európe zamestnáva 54.000 ľudí, z toho 25.000 v Nemecku. Vauxhall, ktorý je britskou sesterskou značkou Opela, má v Británii dva závody a zamestnáva 5500 ľudí. Automobilka má okrem toho závody v Španielsku a Belgicku.
Informáciu o tom, že GM zruší v Opeli 10.000 pracovných miest, oznámil viceprezident koncernu John Smith. Nešpecifikoval však, ako bude prepúšťanie regionálne rozložené.
Informovala o tom BBC.