BRATISLAVA. V samotnom treťom tohtoročnom kvartáli však tento objem vzrástol o 53 % na 19,6 mld. eur. "Trh stále zápasí s mnohými problémami, ale po dvoch štvrťrokoch rastu a s omnoho lepšou náladou na trhu je jasné, že sme prekonali významný medzník," uviedol vedúci oddelenia kapitálových trhov spoločnosti Cushman & Wakefield v Slovenskej a Českej republike James Chapman. Ako ďalej dodal, výnosy sa stabilizujú na úrovni, ktorá je pre kupujúcich s dlhodobými zámermi a záujmom o ekvitu jednoznačne atraktívna.
Najatraktívnejším segmentom trhu zostávajú kancelárske priestory, kde objem v treťom štvrťroku vzrástol o 87 % na 10,6 mld. eur. Nájomné z lukratívnych priestorov pokleslo o 7,9 %. V čele tohto trendu boli východné trhy, ktoré v priemere poklesli o viac ako 29 %, a taktiež kancelárske priestory a nákupné centrá. U kancelárií sa však tempo, ktorým klesalo nájomné zmiernilo. "Lepšia nálada v ekonomike sa momentálne zreteľne prejavuje pri prípravách plánov nájomcov a investorov, avšak obvyklý predpoklad, že medzi zotavením ekonomiky a zotavením trhu práce je oneskorenie šesť až dvanásť mesiacov, by bol príliš zjednodušujúci," uviedol vedúci Európskej výskumnej skupiny Cushman & Wakefield David Hutchings.
Podľa Jamesa Chapmana bude pokračovať zameranie na tradičných zahraničných inštitucionálnych investorov na príjmy generujúce aktíva a to hlavne na západoeurópskych trhoch, kým sú ceny také atraktívne. Ako ďalej uviedol, investorov však bude pravdepodobne čím ďalej tým viac trápiť nedostatok produktov v ponuke. "Očakávame, že investori budú nútení prehodnotiť svoje očakávania týkajúce sa návratnosti aj prístupu k riziku, aby mohli nakupovať. Toto môže byť výhodné pre Slovenský trh v druhej polovici 2010 v spojení s návratom týchto investorov," uviedol Chapman. Ako ďalej dodal, medzitým sa budú investori zameriavať na menšie, ale dobre situované súkromné skupiny. Podľa Chapmana ovplyvňuje pozitívny výhľad aj zlepšovanie dostupnosti financií, nakoľko viacej bánk súťaží v poskytovaní úverov pri atraktívnych maržách.