BRATISLAVA. V rokoch 1994 až 1995 pôsobil minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v dozornej rade Nováckych chemických závodov. Do podniku ho pred 15 rokmi podľa jeho hovorcu nominoval Zväz chemického priemyslu. Hoci je Jahnátek zodpovedný za zákon o strategických podnikoch, pomocou ktorého chce štát pomôcť tomuto podniku, toto svoje bývalé pôsobisko v životopise neuvádza.
Dôvod, prečo túto skutočnosť minister neuviedol na webe, je ten, že nešlo o pracovný pomer. „V životopise na webstránke má uvedené pôsobenia v zamestnaní, teda, kde mal zamestnanecko-pracovný pomer," tvrdí Branislav Zvara, hovorca rezortu hospodárstva.
Právnik Transparency International Pavel Nechala si myslí opak. Podľa neho by minister mal aktívne informovať o svojom bývalom pôsobisku. „Občania majú právo poznať väzby ministra z minulosti," vraví Nechala.
Jahnátek odmieta možné úvahy o tom, že by toto jeho bývalé pôsobenie malo vplyv na jeho aktivity pri tvorbe a bleskovom schválení zákona o strategických podnikoch, ktorý vo štvrtok schválil parlament.
Národná rada Jahnátkovu normu prijala len desať dní po tom, ako minister informoval, že takýto zákon chce čo najskôr pretlačiť do parlamentu. Snahu prijať zákon Jahnátek predstavil práve po rokovaní s vedením Nováckych chemických závodov.
Podnik požiadal súd o vyhlásenie konkurzu na seba po tom, ako Európska komisia rozhodla o udelení pokuty vyše 19 miliónov eur za kartel. Jahnátek si myslí, že prijatím zákona o strategických podnikoch je možné pomôcť niektorým veľkým firmám, keď sa dostanú do krízy.
Zákonom si štát udelil právo zoštátniť majetok podnikov nachádzajúcich sa v konkurze. Vláde postačí to, ak takýto podnik označí za strategický. Opozícia považuje zákon za návrat do socializmu. Zahraničných investorov pôsobiacich na Slovensku norma vystrašila. Podľa firiem ide o zlé znamenie pre investorov. Zákon teraz čaká na podpis prezidenta.