BRATISLAVA. Interblue Group nedostane žiadne ďalšie emisie. Povedal to včera premiér Robert Fico. Podľa hovorkyne Silvie Glendovej o tom rozhodol už dávno. Fico takto reagoval na tlačovku SDKÚ, ktorá zverejnila korešpondenciu medzi Interblue Group a ministerstvom životného prostredia.
Podľa zverejnených faxov si ďalšie kvóty Interblue neobjednala záväzne, iba upozorňuje, že má na ne nárok. Ak firma odmietne emisnú zmluvu vypovedať a ministerstvo životného prostredia jej nepredá emisie za 5,05 eura za tonu, štát len na sankciách môže prísť o viac ako 24 miliónov eur. Stačí, ak garážová firma z USA pošle objednávku.
Korešpondencia
s Interblue Group 8. alebo 9. septembra mal poslať Dušan Čaplovič fax a vypovedať opciu. 11. septembra upozornila Interblue na to, že má nárok na 8 miliónov ton emisných kvót. 5. októbra vyjadrila Lütkenová obavy z informácií médií o zrušení zmluvy. 14. októbra odpísal Šebek,
že si Lütkenová nemá robiť
starosti s médiami.
Opozíciou zverejnené faxy, ktoré si vymenili konateľka Interblue Jana Lütkenová a štátny tajomník envirorezortu Miloslav Šebek za Smer, sú pritom veľmi zmätočné. Vyplýva z nich, že ministerstvo možno nemalo v úmysle zrušiť zmluvu o predaji emisných kvót s dílerom.
Lütkenová totiž 5. októbra napísala envirorezortu list, v ktorom sa sťažuje: „Slovenské médiá písali minulý týždeň, že vaše ministerstvo má v úmysle zrušiť celú zmluvu."
Upozornila ešte štátneho tajomníka Šebeka, že na zrušenie zmluvy musí byť vôľa oboch strán, a teda s tým musia súhlasiť aj majitelia Interblue Group.
Šebek ju listom zo 14. októbra upokojil: „Pre Vaše obavy o informácie podané slovenskými médiami, chceli by sme Vás upozorniť na skutočnosť, že ministerstvo životného prostredia nenesie zodpovednosť za špekulatívne vyhlásenie akýchkoľvek médií."
Ako to teda je?
Tu však nešlo o špekuláciu médií, o zrušení zmluvy hovoril podpredseda vlády a dočasný minister Dušan Čaplovič, tiež nominant Smeru. Pre SME napríklad 2. októbra (pozn. red., dátum zodpovedá horizontu, ktorý uviedla v liste Jana Lütkenová) povedal: „Na ukončení zmluvného vzťahu s firmou Interblue Group sa stále pracuje." O podrobnostiach rokovaní však odmietol čokoľvek povedať: „Nepovažujeme za vhodné odkrývať pozadie rokovaní."
Odkryla ho však korešpondencia medzi Šebekom a Lütkenovou. Opoziční poslanci ju získali od štátneho tajomníka envirorezortu za HZDS Jaroslava Jaduša na poslaneckom prieskume. Hovorkyňa rezortu životného prostredia Jana Kaplanová povedala, že sa nebudú vyjadrovať ku konkrétnym krokom, ktoré v tejto súvislosti podnikajú.
Prečo Fico už dávno rozhodol, že Interblue nedostane žiadne emisie, keď ten istý Fico stále tvrdil, ako výhodne ich vláda firme predala? Vysvetlí Ivan Štulajter.
„Za dôležitú nepovažujeme formu, ale výsledok. Ministerstvo nemôže byť zodpovedné za špekulácie uverejnené v médiách," povedala. Na to, že odpoveď Šebeka na rozpaky Lütkenovej vyvoláva podozrenie z opačného postoja, však Kaplanová neodpovedala. Ministerstvo vraj nemá záujem pokračovať v kontrakte. Čaplovič tiež zopakoval, že má eminentný záujem na zrušení zmluvy.
Len cez mediátora
Keď Lütkenová zistila z médií, že Čaplovič hovorí o zrušení zmluvy, napísala, že je ochotná začať rokovania vo vzťahu k ukončeniu zmluvy len pod podmienkou, že sa začnú čo najskôr a povedie ich mediátor. Konateľka pre časté výmeny na čele rezortu mu už totiž nedôveruje. Ministerstvo s jej podmienkami 14. októbra súhlasilo. Na otázku SME, či už bol určený mediátor a kto sa ním stal, však envirorezort neodpovedal.
Ivan Mikloš z SDKÚ navrhuje, aby sa mediátorstva ujal samotný premiér Fico: „Za pomocníka mu odporúčam exministra Jána Chrbeta, ktorý už raz zrušenie zmluvy dohodol."