BRATISLAVA. Situácia Slovenska v emisnej kauze s Interblue Group nie je úplne beznádejná. Podľa medzinárodnej právnickej kancelárie existuje spôsob, ako ukončiť emisnú zmluvu bez veľkých finančných strát. Treba však konať okamžite. Právnici z firmy Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom poslali ministrovi životného prostredia Jozefovi Medveďovi ponuku na zastupovanie Slovenska v tomto spore.
Rainer Wachter, šéf Skadden vo Viedni, píše Medveďovi: „Sme presvedčení, že v prípade Vášho záujmu, by sme mali byť schopní nájsť uspokojivý spôsob, ako riešiť právny vzťah s firmou Interblue Group."
Podľa Wachtera je každá zmluva vypovedateľná. Skutočnými problémami sú právne dôsledky. „Ak je zmluva vypovedaná správne a včas, mali by sme byť schopní zmierniť právne a finančné dôsledky pre Slovensko," napísal Wachter.
Vieme ako na to
Právnici zo Skaddenu majú podľa vlastných slov bohaté skúsenosti s inými predajmi emisných kvót. Mali sa podľa takzvaného Kjótskeho protokolu podieľať na príprave emisného obchodu vrátane prípravy zmlúv o predaji kvót v USA.
V emisnej kauze sa objavil nový dôkaz, píše Ivan Štulajter vo svojom komentári.
Právnici ponúkajú ministrovi Medveďovi aj pomoc pri predaji uvoľnených emisných limitov, „ktoré sa mimochodom obchodujú medzi 10 až 12 eurami za tonu", tvrdí Wachter vo svojom liste. Ministerstvo životného prostredia pritom má dohodnutú cenu s Interblue Group 5,05 eura za tonu.
Wachter ďalej píše, že v spore môžu využiť svoje bohaté skúsenosti „s príslušnými orgánmi, ktoré sa zaoberajú obvineniami z politickej korupcie a klientelizmu, napríklad v štáte Washington". Sídlo Interblue Group je v mestečku Snohomish v štáte Washington.
Príslušným orgánom zaoberajúcim sa korupciou a klientelizmom by mohlo byť FBI, ktoré musí zo zákona prešetrovať takéto podozrenia vo firmách sídliacich v USA. Toto by mohla podčiarkovať aj veta v liste: „Ak je naša ponuka pre Vás zaujímavá, navrhujeme riešiť túto situáciu bez meškania, vzhľadom na situáciu na Slovensku, ako aj niektoré aktivity v USA."
Medzinárodná právnická kancelária by mohla vyhovovať aj požiadavke konateľky Interblue Group Jany Lütkenovej, ktorá súhlasí so začatím rokovaní o ukončení zmluvy len prostredníctvom profesionálneho mediátora. A za podmienky, že rokovania sa začnú čo najskôr. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Miloslav Šebek s týmito podmienkami ešte v októbri súhlasil.
Nevedia, či ponuku prijmú
Ministerstvo životného prostredia neodpovedalo na otázku, či prijme ponuku právnikov zo Skaddenu. Odpoveď na ňu má dať analýza, ktorú práve pripravujú. „Tieto otázky budeme riešiť komplexne s analýzou, ktorá stanoví stratégiu celého obchodovania vrátane kritérií na realizáciu budúcich obchodov," povedala hovorkyňa envirorezortu Jana Kaplanová.
Andreas Frohner z viedenskej pobočky Skaddenu potvrdil, že firma ponúkla ministerstvu svoje služby, nechcel však konkretizovať stratégiu a návrhy riešení ukončenia zmluvného vzťahu Slovenska s Interblue Group.
Zmluva s Interblue Group je podľa slovenských právnikov jednostranne nevypovedateľná. Dáva pritom majiteľom garážovej firmy právo na odkúpenie 50 miliónov ton emisných limitov. Z toho už 15 miliónov ton Interblue odkúpilo v minulom roku za cenu 5,05 eura za tonu s eurovým bonusom. Ten Slovensku stále nebol vyplatený. Na obchode sme dosiaľ prerobili minimálne 75 miliónov eur, pretože okolité krajiny predávali za dvojnásobok ceny ako Slovensko. Tieto peniaze zas zarobili utajení vlastníci Interblue.
Bijú sa za nás aj v spore s Pentou. O necelú miliardu
Skadden nám môže ušetriť 750 miliónov eur v spore s akcionárom zdravotnej poisťovne Dôvera. Toľko totiž požaduje jej akcionár od štátu.
BRATISLAVA. Advokáti z právnickej kancelárie Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom zastupujú Slovensko aj v spore s holandským akcionárom zdravotnej poisťovne Dôvera, spoločnosťou HICEE B. V., patriacou Pente.
Ak medzinárodnú arbitráž Skadden vyhrá, ušetrí Slovensku až 750 miliónov eur. To je totiž suma, ktorú chce akcionár Dôvery za to, že slovenská vláda a parlament prikázali akcionárom zdravotných poisťovní vložiť celý zisk poisťovní naspäť do systému. Problém je teda v tom, že akcionári nemôžu voľne nakladať s peniazmi, ktoré im zdravotná poisťovňa zarobí. Tvrdia, že je to v rozpore s medzinárodnými dohovormi o ochrane investícií.
Pôvodne požadoval akcionár Dôvery v návrhu na mimosúdne vyrovnanie o trochu menej - pol miliardy eur.
Dividendy zo zisku si zdravotné poisťovne nemôžu vyplácať od roku 2008. Zdravotná poisťovňa Dôvera si znížila koncom roka 2008 základné imanie takmer o dve miliardy korún. Zníženie základného imania pritom môže byť spôsob, ako sa akcionári dostanú k hotovosti.