BRATISLAVA. Ľudia, ktorí majú pozemok a aj peniaze na stavbu, by nemali váhať. Ceny sú totiž rekordne nízke. Viacerí predajcovia stavebnín vravia, že oproti minulému roku klesli v priemere až o 30 percent. Vybrané materiály na stavbu však podľa nich môžu ľudia kúpiť aj o polovicu lacnejšie.
Okrem nižších cien uvedených v cenníkoch niektoré firmy ponúkajú aj extra zľavy a bonusy. Väčšina z nich pritom závisí od množstva kupovaného materiálu.
Budúci rok môže byť drahší
Na súčasnej úrovni by mali podľa predajcov ceny ostať do začiatku novej sezóny, teda do marca až apríla budúceho roku. „Vzhľadom na rozbehnuté, rozostavané či naprojektované projekty sa kríza v stavebníctve prejavila s určitým oneskorením. Vrcholí v tomto období a pravdepodobne bude pokračovať i budúci rok," povedal Igor Habdák z firmy Stavmat In.
Martin Dodek, obchodný manažér firmy DMstav predpokladá, že dnešné ceny sa udržia do marca. „Následne môže dôjsť k miernemu nárastu," povedal.
Budúci rok by mohli byť stavebniny drahšie aj pre menšiu konkurenciu. Väčšina predajcov totiž predpokladá, že nie všetky firmy vydržia také nízke ceny, ktoré sú podľa nich na úrovni prežitia. Viacerí možno skrachujú. „Ak by kríza pretrvala dlho, niektoré stavebniny i realizačné firmy, možno aj výrobcovia sa položia. Zníži sa konkurencia a ceny budú môcť rásť," povedala Karin Deáková, tajomníčka Cechu strechárov.
Ceny ovplyvnilo aj euro
Na nízke ceny podľa predajcov nevplýva len kríza, ale aj zavedenie eura. „Klesali v súvislosti s prijatím eura, ale aj poklesom kurzu okolitých mien, najmä forintu a zlotého. Neustále sme sa približovali k cenám stavebných materiálov v okolitých krajinách a teraz sme na porovnateľnej úrovni," povedal Miroslav Jaška, generálny manažér spoločnosti Mapei Slovensko.
Okrem krízy a zavedenia eura pri silnom kurze sa pod nízke ceny vraj podpísal aj nelegálny obchod a tiež čierna práca: „Ceny udržujú niektorí výrobcovia na umelo nízkej úrovni vďaka nekalým praktikám. K tým patrí zamestnávanie ľudí načierno, predaj bez DPH či preťažovanie nákladných áut," povedala Andrea Krajniaková, hovorkyňa firmy Holcim.
Záujem o výstavbu nestúpa
Nízke ceny materiálov sa vraj do zvýšeného záujmu o stavbu nepremietli. „Je to ťažko pochopiteľné, vzhľadom na všeobecný pokles nákladov a rast voľných stavebných kapacít," povedal Maroš Plško, technický riaditeľ spoločnosti Schiedel, ktorá vyrába komínové systémy.
Súhlasí s ním aj Miroslav Petrech, obchodný riaditeľ firmy Icopal, ktorá vyrába asfaltové, hydroizolačné a strešné materiály: „Aj tí, čo boli rozhodnutí začať s výstavbou domu, sa napokon rozhodli pre renováciu. Trh v tejto časti stúpol, výstavba naopak klesla."
Za slabým záujmom vidia firmy strach stavať. „Vyšší záujem o stavby vzhľadom na trvajúcu spotrebiteľskú neistotu, vysokú ponuku realitných trhov, sťažený prístup k úverom a iné dôvody nie je. Skôr to je a aj v blízkej budúcnosti bude o rekonštrukciách či zatepľovaní," povedal Habdák. Súhlasí s ním aj architekt Michal Zuskin. Tvrdí, že ceny materiálov šli za posledný rok dolu, ale súčasná ekonomická a sociálna neistota núti ľudí k opatrnosti.