BRATISLAVA. Korupcia na Slovensku stále bujnie. V posledných rokoch sa jej darí viac ako predtým. Spomedzi krajín V 4 sme na tom najhoršie.
V rebríčku indexu vnímania korupcie od Transparency International (TI) sme si tento rok pohoršili o štyri priečky, čo je najviac od roku 1998. Padli sme na 56. pozíciu a ocitli sme sa v spoločnosti krajín ako Kuba, Turecko, Taliansko či Namíbia.
Korupcia berie prácu Z okolitých krajín je korupcia rozšírenejšia už len na Ukrajine. V rebríčku Transparency je dokopy 180 štátov sveta. Prieskum sa robí medzi domácimi a zahraničnými podnikateľmi a analytikmi.
Nárast vnímanej korupcie súvisí podľa Transparency International Slovensko (TIS) s politizáciou súdnictva, útokmi na špeciálny súd, takisto s neschopnosťou úradov robiť prehľadné verejné súťaže, či neefektívnou kontrolou nakladania s verejnými zdrojmi zo strany inštitúcií ako Úrad pre verejné obstarávanie, Najvyšší kontrolný úrad či ministerstvo financií. Ku korupcii prispieva podľa TIS aj to, že premiér Fico či niektoré ministerstvá odmietajú novinárom poskytovať informácie a že koalícia je zložená zo strán, ktoré sú vedené politikmi s nevyjasnenými majetkovými pomermi.
Ak to takto bude pokračovať aj naďalej, ekonomika bude trpieť a ľudia s ňou. „Nárast korupcie indikuje, že pri verejných súťažiach sa čoraz častejšie uprednostňujú firmy, ktoré majú kontakty na štátne úrady a politické špičky pred firmami, ktoré dokážu dodať tovar a služby kvalitnejšie a lacnejšie," povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
Šance klesajú Korupcia negatívne pôsobí na morálku v podnikateľskom prostredí a znižuje motiváciu firiem správať sa férovo.
„Logickým dôsledkom sú nižšie investície, horší vyber daní, nižší hospodársky rast, menej nových pracovných miest a pokles životnej úrovne," povedal Kičina. Prítomnosť korupcie takisto zhoršuje povesť krajiny v očiach zahraničných investorov a znižuje šance získať nové investície. Bez nich sa zrejme nepodarí len tak ľahko znížiť rekordne vysokú nezamestnanosť. Naši podnikatelia vnímajú korupciu ako jednu z najväčších prekážok pre podnikanie na Slovensku. S korupciou sa firmy a ľudia stretávajú často napríklad na súdoch alebo v zdravotníctve.
Ministerstvá spravodlivosti a zdravotníctva protiopatrenia zatiaľ nechystajú. „Správa TI je málo adresná, príliš všeobecná, neobsahuje žiadne podrobnosti. Nenastal žiaden nárast trestných činov korupcie u sudcov. Ak má TI konkrétne poznatky o korupcii, mala by spolupracovať s políciou, všeobecné frázy situáciu neriešia," povedal hovorca rezortu Michal Jurči.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková zas povedala, že „riešenie korupcie v rezorte zdravotníctva nie je na rezorte zdravotníctva, my nemáme na to kompetencie, a to, že si niekto vezme úplatok, nie je vecou ministerstva, ale konkrétneho človeka a jeho morálneho presvedčenia."
CPI09tlacsprava