BRATISLAVA. Hospodárska kríza tlačí ľudí, aby svojich zamestnávateľov podvádzali viac ako predtým. Najviac sa uchyľujú k sprenevere a manipulácii účtovných výkazov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Pricewaterhouse Coopers (PwC).
„Tlak na vedenie spoločností je dnes veľký. Pokušenie kreatívne dotvoriť účtovné dokumenty tu je také, aké sa za posledných desať rokov nevyskytovalo," citovala SITA partnera PwC Alexandra Šranka.
Až 29 percent všetkých firiem u nás podľa prieskumu uviedlo, že v poslednom roku museli čeliť hospodárskej kriminalite. Celosvetovo to tvrdí 30 percent. Vlani u nás zaznamenalo kriminalitu 32 percent firiem, vo svete to bolo v priemere 43 percent.
Podľa PwC ide v oboch prípadoch o zdanlivý pokles, pretože najnovší prieskum má výsledky za rok a predchádzajúci zahŕňal údaje z dvoch rokov. „Je potrebné preto výsledok skôr interpretovať tak, že hospodárska kriminalita je na miernom vzostupe," povedal Jan Vylita z PwC.
Podobné prieskumy robí aj spoločnosť KPMG. Podľa Viliama Kačeriaka z jej slovenskej pobočky aj im vychádza, že na Slovensku zamestnanci podvádzajú svoje firmy menej, ako je priemer v zahraničí, napríklad v západnej Európe. To je však podľa neho mýtus, ktorý sa nezakladá na pravde.
„V našej kultúre nie je bežné oznamovať prípadné neetické správanie kolegov orgánom firmy. Môže to súvisieť s minulosťou, najmä spred roku 1989," myslí si Kačeriak. Za socializmu totiž medzi ľuďmi kolovalo heslo: Kto nekradne, okráda svoju rodinu.