Slovensku hrozí, že príde o stovky miliónov eur. Eurokomisia nás začala prešetrovať za to, že vládna koalícia v roku 2007 zakázala akcionárom zdravotných poisťovní, aby si vyplácali zisk. Brusel sa domnieva, že parlament tým porušil právo únie.
BRATISLAVA. Premiér Fico dostal ďalšie varovanie z Bruselu. Rozhodnutie vládnej koalície spred dvoch rokov, ktorým zakázala zdravotným poisťovniam vyplácať zisk akcionárom, je pravdepodobne v rozpore so zmluvou o Európskych spoločenstvách. Myslí si to eurokomisár pre vnútorný trh a služby Charlie McCreevy.
„Zdá sa, že uvalenie absolútneho zákazu na súkromné zdravotné poisťovne používať zisky inak, ako na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, predstavuje neodôvodnené obmedzenie slobody pohybu kapitálu," tlmočil stanovisko hovorca eurokomisára Oliver Drewes.
Je to už pre vládu prehraný súboj. Teraz ide o to, aby cena porážky bola čo najnižšia, píše Ivan Štulajter.
Právny primitivizmus
Ficovej vláde Brusel takisto vyčíta, že predpisy únie porušila aj tým, že poisťovniam obmedzila ročné výdavky na prevádzku len na 3,5 percenta z vybraného poistného. Komisia má do tretice výhrady aj k tomu, že zdravotná poisťovňa musí bezodplatne previesť na inú zdravotnú poisťovňu poistný kmeň (poistenci a ich príspevky) v prípade, že skončí v likvidácii.
Dokument s výhradami eurokomisie má SME k dispozícii. So sťažnosťou sa podľa našich informácií obrátil vlani na eurokomisiu holandský akcionár zdravotnej poisťovne Union.
Právnik Marek Benedik povedal, že bolo otázkou času, kým Brusel takto zareaguje. „To, k čomu došlo v zdravotnom poistení u nás, predstavuje takú úroveň právneho a ekonomického primitivizmu, že by som sa čudoval, keby to zostalo bez ohlasu," povedal Benedik.
Slovenská vláda musí na výhrady zareagovať do dvoch mesiacov. Ak neurobí všetko preto, aby dala zákony do súladu s právom únie, môže to mať na verejný rozpočet ťažké dosahy. Prípad môže napokon skončiť na Európskom súdnom dvore v Luxemburgu a hrozí aj pokuta od eurokomisie. Pokuty v podobných prípadoch sa podľa Benedika zvyknú pohybovať v desaťtisícoch eur za každý deň protiprávneho stavu.
Stanovisko Bruselu môže pomôcť akcionárom zdravotných poisťovní, ktorí sa so Slovenskom súdia pre zákaz vyplatenia dividend.
„Eurokomisia má vysokú autoritu. Stanovisko bude pre akcionárov prospešné, pretože je argumentačne presvedčivé," tvrdí Benedik. Medzinárodnú arbitráž už rozbehli akcionári Dôvery, za ktorými stojí finančná skupina Penta. Žiadajú od Slovenska 750 miliónov eur ako odškodné. A to pre porušenie zmluvy bývalej ČSFR a Holandského kráľovstva o ochrane a podpore investícií.
Fico: Nedáme sa zastrašiť
„Nemôžeme reagovať na niečo, čo nepoznáme," povedal šéf tlačového odboru Úradu vlády Braňo Ondruš. Nechcel komentovať ani Ficove slová, ktoré pred dvoma rokmi odzneli v SRo: „Nenecháme sa zastrašiť. Ak sa súkromné poisťovne chcú ťahať za prsty so štátom, som pripravený sa na takomto súboji zúčastniť, ale odmietam, aby sa zahraničné firmy nabaľovali na verejných zdrojoch z peňazí, ktoré ľudia povinne posielajú do zdravotného poistenia."
„V žiadnom prípade nejde o rozhodnutie, či napadnutie zo strany Európskej komisie. Ide o prešetrenie sťažnosti," povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Sporné zmeny v zdravotnom poistení inicioval rezort zdravotníctva za vtedajšieho ministra Valentoviča.
„Pribúdajú dôkazy, že Ficova exekutíva škodí Slovensku a jeho občanom. Celý prípad svedčí o nezodpovednosti a nekompetentnosti vlády, ale aj Fica ako osoby," reaguje na kritiku eurokomisie poslanec SDKÚ Ivan Mikloš.
Podpredseda parlamentu za Smer Miroslav Číž so stanoviskom Bruselu nesúhlasí a stále je presvedčený, že vláda a parlament sa k zdravotným poisťovniam zachovali správne, keď im prikázali zisk použiť len na úhradu zdravotnej starostlivosti. „Pokiaľ by stanovisko bolo také, ako hovoríte, treba hľadať čo najlepšie riešenie. Išlo by o vážnu vec," povedal Číž. Eurokomisia podľa neho „neurobila vždy len dobré rozhodnutia, o tom netreba nikoho presviedčať".
zdravotnictvo