BRATISLAVA. Asi tretina ľudí, ktorí pracujú v súkromných firmách, môže počítať na konci roka s 13. platom.
V štátnej správe sa podľa platového prieskumu Merces.sk môže na finančné prilepšenie pred Vianocami tešiť asi 14 percent zamestnancov. „Podľa prieskumu najčastejšie môžu počítať s 13. platom ľudia zo súkromných zahraničných firiem, pri súkromných domácich firmách predpokladá 13. plat len 16 percent firiem," povedal projektový manažér prieskumu Merces.sk Miroslav Dravecký.
Plánujú firmy vyplatiť 13. plat?
Volkswagen: Zamestnanci dostanú vianočný príspevok do 100 percent priemerného mesačného zárobku za posledný štvrťrok. Vyplatený bude spoločne s novembrovou mzdou. Vianočný príspevok je zakotvený v Kolektívnej zmluve.
Železničná spoločnosť: Koncoročné odmeny ani 13. plat nevyplatí. Vyplatenie prémií závisí od vyhodnotenia ročného auditu a jeho výsledkov v máji 2010.
T-Mobile: Zamestnancov odmeňuje formou bonusu v priebehu roka. Na platy a pracovné miesta ani vyplácanie bonusu zatiaľ nijako nesiahli.
Slovenská pošta: Nevyužíva 13. plat. Zamestnanci dostávajú na konci roka mimoriadne odmeny, ktoré vyplatí aj v tomto roku, ich výška závisí od hospodárskeho výsledku.
Slovenská sporiteľňa: Nevyužíva 13. plat. Odmeny sú závislé od splnenia finančných cieľov banky a konkrétna výška závisí od výsledkov plnenia cieľov zamestnancov. Odmeny v predajnej sieti vypláca na štvrťročnej báze, ostatným zamestnancom na polročnej báze.
ČSOB: Na koniec roka nemá viazané špeciálne odmeny, vypláca ich počas roka podľa motivačného systému. V ňom majú zamestnanci zložku bonusu závislú od individuálneho výkonu a zložku závislú od výsledku tímu či celej spoločnosti.
Slovnaft: Mzdy a odmeňovanie zamestnancov upravuje Kolektívna zmluva platná na roky 2007 až 2009, ktorej súčasťou je aj vianočná mzda ako obdoba 14. platu aj obdoba 13. platu, ktorá je naviazaná na výkon a výsledky jednotlivca.
Minulý štvrťrok sa na vplyv krízy na odmeňovanie v prieskume pýtala spoločnosť PricewaterhouseCoopeers. „Necelá pätina firiem zmenila politiku vyplácania 13. platu, alebo plánovali zrušiť jeho vyplácanie," povedala Tatiana Sýkorová z PricewaterhouseCoopeers.
Vysvetľuje, že tretina z firiem, ktoré sa rozhodli šetriť pri 13. platoch, bude najmä znižovať ich výšku. „Priemerná výška 13. platu je 82 percent zo základnej mzdy. Väčšina z firiem, ktoré avizovali znížiť 13. plat, hovorila až o 50-percentnom znížení," povedala Sýkorová.
Zrušiť nemôžu všetci
Aj štátne firmy, ktoré sme oslovili, odpovedali, že 13. platy sú skôr ako garantované v kolektívnych zmluvách závislé od výkonu firmy. Pri firmách s garantovanými odmenami je možné ich zastaviť len po dohode s odborármi a často nie z roka na rok. „Z platového prieskumu PayWell vyplýva, že 13. plat vyplatí 39 percent spoločností a približne 30 percent z nich, má 13. platy garantované," povedala Sýkorová. Ide vo väčšine prípadov o firmy z výrobnej oblasti.
Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov hovorí, že štatistiku o garancii 13. a 14. platov v kolektívnych zmluvách nemajú. „Určite sú firmy, ktoré ich garantovali, ale v práve prebiehajúcich kolektívnych vyjednávaniach sa od týchto benefitov v drvivej väčšine firiem upúšťa," povedal Hošták.
Ak firmy nemajú 13. platy garantované plošne, často ich vyplácajú ľuďom, ktorí priamo neprodukujú zisk firmy. Vyjadriť ich podiel na zisku je zložité, tak je to napríklad v administratíve.
Do konca roku 2007 napríklad Poštová banka vyplácala 13. a 14. plat všetkým zamestnancom, ktorí neboli na manažérskych pozíciách. „Vyplácanie extra platov nevychádzalo z presne merateľných výsledkov a nebolo motivujúce. Zahrnuli sme ich do fixnej a variabilnej zložky mzdy," povedal poradca šéfa Poštovej banky Igor Barát.
Ešte vlani vyplatili bonusy v priemere vo výške jedného mesačného platu. Barát hovorí, že vplyv krízy na odmeňovanie nečakajú ani v tomto roku.
Služby sú bez odmien
Podľa prieskumu Merces.sk sú najvyššie 13. platy na pozíciách vo vrcholovom manažmente. Country manažér, riaditeľ IT či marketingový riaditeľ dostávajú 13. plat vyše 3000 eur. Pri funkciách ako country manažér, čiže manažér zodpovedný za celú pobočku firmy v krajine je 13. plat vyše sto percent priemerného mesačného platu.
„Nie každý zamestnanec na pozíciách vrcholového manažmentu môže čakať takýto 13. plat. Koncoročné prilepšenie sa týka 34 až 39 percent z nich," povedal Dravecký. Výška 13. platu presahuje priemerný mesačný zárobok aj u finančných manažérov či audítorov.
Približne pri štvrtine z pozícií, ktoré v prieskume sledujú, nedostávajú zamestnanci žiaden 13. plat. Ide o pozície ako masér, krajčírka či konštruktér v stavebníctve. S 13. platom môže počítať asi 5 percent pokladníkov.