Environminister Medveď schválil zelenú investičnú schému GIS, ktorá nám mala zabezpečiť peniaze od Interblue Group. Otazkou je, či už nie je neskoro.
BRATISLAVA. Už o tri dni, teda v piatok, by malo na účet Environmentálneho fondu prísť 5 miliónov eur od spoločnosti Interblue Group. Ďalších 10 miliónov by sme mali dostať o týždeň v utorok.
Uplynie totiž rok odvtedy, čo Slovensko poslalo na účet konateľky Interblue Group Jany Lütkenovej 15 miliónov ton emisných kvót. Podľa dodatku k zmluve by sme najneskôr do roka od prevedenia kvót mali dostať jednoeurový bonus za to, že peniaze z predaja emisií boli použité na projekty spracované na základe zelenej investičnej schémy GIS. Cena v prípade spustenia zelenej investičnej schémy mala byť za jednu tonu 6,05 eura, bez nej len 5,05 eura.
O peniaze však môže Slovensko prísť. A to vďaka novému ministrovi životného prostredia Jozefovi Medveďovi. Ten totiž v podstate vyhlásil, že na Slovensku neexistuje žiadna GIS schéma, a preto ani peniaze z predaja emisných kreditov AAU nemohlo Slovensko doteraz použiť v súlade s ňou na zelené projekty, ktorých výsledkom je merateľné zníženie skleníkových plynov.
Minister životného prostredia Medveď totiž zelenú investičnú schému GIS (Green investment scheme) schválil až v piatok, teda týždeň pred vypršaním lehoty na splatenie prvého 5-miliónového doplatku.
Medveďovo ministerstvo robí zelené projekty po funuse, tvrdí Ivan Štulajter.
Dokázať zníženie emisií
Návrh GIS schémy hovorí:
Vlastník projektu alebo predkladateľ programu musí:
- vypracovať projektovú
dokumentáciu, - realizovať projekt,
- monitorovať projekt,
- podávať správy o čerpaní
podpory, - podávať správy o výkonnosti
a vytvorenom znížení emisií, - splácať úver.
Majitelia Interblue Group teraz nemusia vládny projekt zatepľovania, na ktorý tlačil premiér Robert Fico, považovať za zelený projekt.
Podľa návrhu sa do GIS síce „môžu zaradiť už zrealizované projekty, ktoré v čase podania žiadosti vytvárajú zníženie emisií skleníkových plynov". Zároveň však stanovuje podmienku, že vlastník zeleného projektu, musí predložiť do konca februára správu o znížení emisií skleníkových plynov.
Predložiť by ju teda mal ten, kto dostal peniaze z vládneho programu zatepľovania. Podľa ministerstva výstavby sa do projektu zatepľovania zapojilo 15-tisíc bytov, správu by museli predložiť všetci žiadatelia.
Ani exminister životného prostredia Ján Chrbet, ktorý zmluvu o predaji emisných kvót a aj dodatky k nej podpisoval, nevedel včera povedať, ako sa k vládnemu programu zatepľovania stavajú majitelia Interblue Group. Povedal, že v čase podpisovania zmluvy a dodatkov nehovorili s kupcami o zatepľovaní ako o GIS projekte.
Stále mlčia
Rezort životného prostredia odmieta odpovedať na to, či sa minister Jozef Medveď neobáva, že majitelia Interblue Group odmietnu uznať zatepľovanie za GIS projekt a odmietnu nám doplatiť 15miliónový doplatok.
„Nebudeme zverejňovať konkrétne kroky, za dôležité považujeme dosiahnutie cieľa, ktorý bude čo najvýhodnejší pre Slovensko," povedala hovorkyňa ministerstva Jana Kaplanová.
Rovnaká odpoveď zaznela aj na otázku, ako pokračujú vyjednávania ohľadom doplatku.
Ministerstvo od začiatku podáva rozporné informácie o tom, či Slovensko má, alebo nemá schému GIS. V októbri 2008 schválilo materiál, ktorý hovoril aj o tom, že Slovensko má tento mechanizmus zvládnutý od roku 2002. V tom istom materiáli však píše, že nemáme „legislatívny ani administratívny servis na prípravu týchto projektov".
Zmluva o predaji emisných kvót zas hovorí, že peniaze z predaja sa majú použiť na GIS projekt. Ak sa nepoužili, Slovensko môže prísť o 15miliónový doplatok. Potom vyjde cena jednej tony emisií AAU len 5,05 eura, čo je rozpore s tým, čo uložila vláda vtedajšiemu ministrovi Chrbetovi v októbri minulý rok.
Bez ohľadu na to pri porovnaní cien, za aké svoje emisie predávali iné štáty, Slovensko stratilo na tomto obchode asi 74 miliónov eur. Tie zas získali utajení majitelia Interblue Group.