Bratislava 17. mája (TASR) - V návrhu východísk štátneho rozpočtu (ŠR) SR na rok 2002 sa predpokladá zníženie výšky buď štátnej prémie stavebného sporenia, alebo ročného vkladu pre jej poskytovanie. Ak by sa totiž zachovali tohtoročné podmienky stavebného sporenia, budúcoročný rozpočet by oproti tomuto roku musel vydať o 0,8 miliardy Sk viac, teda 2,8 miliardy Sk. Celkové výdavky ŠR sú v návrhu limitované sumou 236 miliárd Sk a celkové príjmy 200 miliárd Sk.
Reakciou šéfov troch stavebných sporiteľní - Prvej stavebnej sporiteľne (PSS), VÚB Wüstenrot a ČSOB stavebnej sporiteľne - je ich list, adresovaný ministerke financií SR, v ktorom iniciujú pracovné rokovanie o pripravovanej úprave súčasného systému stavebného sporenia. Návrhu úprav stavebného sporenia, totožných s východiskami rozpočtu SR, vyjadril plnú podporu aj vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš.
Predseda predstavenstva PSS Roland Burger dnes na stretnutí s novinármi upresnil, že v liste hodnotia pozitívne výsledky stavebného sporenia od roku 1993 a prípadné následky v prípade, že sa avizované úpravy uplatnia. Predstavitelia stavebných sporiteľní požadujú zachovanie súčasných podmienok systému stavebného sporenia vrátane inštitútu priateľských sporiteľov, ktorí po šesťročnom cykle sporenia vyberajú svoj balík nasporených peňazí spolu s adekvátnou štátnou prémiou bez toho, aby ich investovali na bytové účely. Prostriedky po splnení podmienok stavebného sporenia môžu vynaložiť ľubovoľne, dodal R. Burger.
Ministerka B. Schmögnerová na margo úprav pripomenula, že dôvodom pre plánované kroky je aj časté používanie tohto nástroja podpory bytovej výstavby ako kompenzátora poklesu úrokových sadzieb na bankovom trhu. I. Mikloš položil otázku, prečo by mali daňoví poplatníci prispievať na štátnu prémiu tým klientom stavebných sporiteľní, ktorým sa po ukončení šesťročného cyklu sporenia pripíše na účet bez toho, aby podporila bývanie.
Každoročne sa v zákone o ŠR opätovne stanovuje výška štátnej prémie. V tohtoročnom ŠR výška štátnej prémie stavebného sporenia z ročných vkladov je 25 %, pričom maximálna úroveň príspevku je 4500 Sk (v roku 1999 bola 30 %).