BRATISLAVA. Premiér Robert Fico povedal, že výhrady eurokomisie v kauze zisku zdravotných poisťovní sú len súčasťou „štandardnej procedúry, ktorých sú v EÚ stovky“. Na svojom postoji, že zisk akcionárom poisťovní nepatrí, nemieni nič zmeniť.
V tejto línii je aj stanovisko ministerstva zdravotníctva. To potvrdilo, že výhrady eurokomisie už má a do dvoch mesiacov, ako to káže právo únie, na ne zareaguje.
„Ministerstvo plne súhlasí s platnou novelou zákona o zdravotných poisťovniach. Zmena napádaná Európskou komisiou má pozitívny vplyv na účastníkov verejného zdravotného poistenia, pretože sa zabezpečuje viac financií pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vo forme vyšších úhrad za poistencov,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Kapitál bez slobody Z materiálu eurokomisie však vyplýva, že celá vec je vážnejšia. Brusel minulý týždeň začal voči Slovensku konanie. Myslí si, že zmenou podmienok v zdravotníctve vládna koalícia porušila Zmluvu o Európskych spoločenstvách a európsku smernicu o neživotnom poistení.
Sporný zákon o obmedzení nakladania so ziskom schválil parlament pred dvoma rokmi. „Zákazom zisku sa zaoberá aj Ústavný súd, aj medzinárodný arbitrážny súd. Ak sa takéto významné inštitúcie zaoberajú jedným problémom, tak to je veľmi silná káva,“ povedal šéf Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč, podľa ktorého môže stanovisko eurokomisie pomôcť zahraničným investorom v spore so štátom.
Pre obmedzenie zisku napríklad skupina Penta žiada od vlády odškodné 750 miliónov eur.
„Zdá sa, že uvalenie absolútneho zákazu na súkromné zdravotné poisťovne používať zisky inak ako na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, predstavuje neodôvodnené obmedzenie slobody pohybu kapitálu,“ povedal ešte minulý týždeň hovorca eurokomisára Oliver Drewes.
Voľný pohyb kapitálu je jednou zo základných slobôd, na ktorých stojí únia. Ak by zdravotné poisťovne chceli previesť časť zisku do zahraničia svojim akcionárom, nemôžu to urobiť, zakazuje to zákon. Zmluva o ES pritom hovorí, že „sú zakázané všetky obmedzenia pohybu kapitálu medzi členskými štátmi a tretími krajinami“.
Eurokomisia upozorňuje, že „obmedzenie nakladania so ziskom zo zdravotného poistenia sa nezdá potrebné. V skutočnosti skôr škodí než pomáha zvyšovať kvalitu a prístup k zdravotnej starostlivosti“.
Zisk dajte, stratu si nechajte Analytikom v Bruseli sa nepáči ani to, že na jednej strane zdravotným poisťovniam vláda obmedzila nakladanie so ziskom, no stratu musia zaplatiť z vlastného kapitálu. Obmedzenie v zákone im nedovoľuje stratu pokryť z minulých ziskov, lebo zisk môžu použiť len vo verejnom zdravotnom poistení, a to najneskôr do roka od obdobia, keď poisťovňa zisk dosiahla.
Poisťovne si tak zo zisku nemôžu tvoriť rezervu pre horšie časy. Komisia sa obáva, že sa tak môžu dostať do platobnej neschopnosti a prísť o licenciu.
Ak teda podľa eurokomisie platí, že stratu si poisťovne musia kryť zo svojho, „mali by mať oprávnenie slobodne nakladať“ so ziskom, ktorý im zostane potom, ako uhradia všetky potrebné náklady na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.
Obmedzenie nakladania so ziskom môže podľa komisie odrádzať investorov členských štátov od toho, aby u nás investovali do zdravotného poistenia.
Právnik Marek Benedik si myslí, že šanca poisťovní v medzinárodných arbitrážach je značná a Slovensko môže prísť o veľké peniaze. Stanovisko komisie im k víťazstvu môže len pomôcť. Premiér Fico už niekoľkokrát v médiách povedal, že sa sporu nebojí. „Chápem ho, že sa toho nebojí, lebo keď príde na lámanie chleba a štát bude musieť zaplatiť spôsobené škody, on už zrejme nebude vo vláde. A z vlastného vrecka to platiť nebude, keďže vláda konala v mene štátu,“ povedal právnik Marek Benedik.